Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rengarenk

İlk kez bir resmi bayram stadyumda kutlanmadı. 23 Nisan törenleri sokaklarda, parklarda ve salonlarda kutlandı. Yurdun dört bir yanındaki şenlikler coşkulu görüntülere sahne oldu

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Milli Eğitim Bakanlığı'nın, geçtiğimiz yıl hazırladığı Ulusal ve Resmi Bayram Kutlama Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklik, ilk kez dün uygulandı. İlkokul öğrencilerinin stadyum gösterilerinin yerine şehir meydanlarında, alış veriş merkezlerinde, parklarda ve kapalı spor salonlarında halkın katılımıyla şenlik yapıldı. Ankara'da 19 Mayıs Stadyumu yerine kutlamalar Arena Spor Salonu ile Gençlik Parkı'nda tüm vatandaşların katıldığı gösteri, şenlik ve konserler düzenledi. Çocuklar halk oyunları gösterileriyle 23 Nisan'ı kutlayıp eğlendi. İstanbul'da ise kutlamların merkezi Feshane Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi oldu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da öğrencileri ve vatandaşları selamladı Büyükşehir Belediyesi Engelli Mehteran Takımı gösteri yaptı. Beyoğlu'nda ise 33 okulun katılımıyla 99 etkinlik düzenlendi. Yüzlerce çocuk, İstiklal Caddesi'nde ellerinde balonlarla rengarenk görüntülere sahne oldu.

KÜRTÇE, ARAPÇA ŞARKILAR

Kutlamalar Güneydoğu'da da coşkuyla kutlandı. Siirt'te öğrencilere meyve suyu ve şapka dağıtıldı, Türkçe, Kürtçe ve Arapça müzikler çalındı. Diyarbakır'da ana sınıfı öğrencileri, bir aylık hazırlığın ardından gösterilerini sergilerken aileler heyecanla izledi. Valilik önünde düzenlenen kutlamalarda Şenay Yüzbaşıoğlu'nun 'Hayat Bayram Olsa' söylendi. Hakkâri'de ise kapalı spor salonunda tören düzenlendi. Yüksekova ilçesindeki kutlamalardaysa Şemmame'den Gangnam Style'a kadar danslar ve oyunlar oynandı. Nijerya'dan gelen Ömer de halaya ortak oldu. Kayseri'de fener alayı düzenlenirken, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba kutlamalara 1 yaşındaki torunu Sarp ile katıldı. Konya'da ise kutlamalar Kültürpark'ta yapılırken Vali Aydın Nezih Doğan gösterileri down sendromlu bir çocukla birlikte izledi. Antalya'da ise şenliğin ardından çocuklar soluğu denizde aldı. Bolu ve Çankırı gibi bazı illerde ise kutlamalar yine stadyumlarda yapıldı. Makedonya, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Suudi Arabistan'daki Türk okullarında da 23 Nisan törenlerle kutlandı.

Mustafa KAYA-Ali ŞAHİN-Mesut ALTUN-Hasan AY-Mesut ER
Ali ALTUNDAŞ/ Mehmet YILDIRIM / Aykut GÖREN /
SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rengarenk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN