Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O uygulama kalktı

İçişleri Bakanlığının trafik kontrollerinde yeni yöntemleri içeren genelgesi uyarınca hız denetimlerinde kullanılan ikaz levhası uygulamasına son verilmesi nedeniyle Edirne'de polis ekipleri bazı noktalardaki tabelaları kaldırdı.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 16:05 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 16:16

Bazı bölgelerde aracıyla yapılan denetimlerde hız sınırını aşan sürücülere, araçları durdurulmadan kesilen cezalar, adreslerine gönderildi.
Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, mobil radar aracında yeni uygulama hakkında bilgi verdi.Ceylan, trafik kazalarının başlıca sebeplerinden birinin aşırı hız olduğunu, bu nedenle radar ikaz levhalarının kaldırıldığını dile getirdi.
Yapılan araştırmalara göre, ölümlü veya yaralamalı trafik kazalarının, genelde radar ikaz levhaları ve polis ekiplerinin olmadığı bölgelerde meydana geldiğini aktaran Ceylan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Artık sürücülerimiz hiçbir noktada radar tabelası göremeyecek. Radar uyarı levhaları kaldırıldı. Sürücülerimiz radar uyarı levhalarını görünce radara yakalanmamak için yavaş gidiyor. Polis ekiplerinin olmadığı bölgelerde ise hız yapıyor ve kazalara neden oluyor. Bu nedenle sürücüler üzerindeki yakalanma riskini arttırmak ve hız ihlallerinin önüne geçmek amacıyla radarla hız denetimlerinde kullanılan radar ikaz levhası uygulamasına son verildi. Artık her yerde radar uygulaması olabilir. Sürücüler her yerde radara yakalanabilirim düşüncesiyle trafik kurallarına uygun araç kullanacak."

Ceylan, önceden günde 8 saat hız denetimi yapıldığını, yeni uygulamayla her ekibin günde 14 saat radar uygulaması yapacağını anlatarak, kesilen cezaların da sürücülerin adreslerine gönderileceğini kaydetti.

"Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Eylem Planı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün yapacağı çalışmalar" konulu genelge kapsamında, emniyet kemeri denetimlerinin de arttırılacağını belirten Ceylan, sürücülerin trafik kurallarına uymasını istedi.

"TRAKTÖRLER DE RADARA YAKALANIYOR"

Emniyet Müdürü Ceylan, şehir içi ve şehir dışında yapılan hız denetimlerinde traktörlerin de radara yakalandığını söyledi.
Traktörler için de hız sınırlaması olduğunu dile getiren Ceylan, "Vatandaşlar yakalanınca, 'traktörün ne hızı var ki radara yakalanıyor' diyor. Traktör ve biçerdöverin de bir hız sınırı var tabii ki. Traktörde saatte 20 kilometre hız sınırının aşılmaması gerekir. Onlara da radar uygulaması yapılıyor. O nedenle trafikte seyreden bütün araç sürücülerimizin radara yakalanmamak için trafik kurallara uygun hareket etmesi gerekiyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O uygulama kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN