Bana ne gerek sütlü börek

Giriş Tarihi: 26.4.2013

Brezilya'da son dönem zenginleri artıyor. 10 yılda 8 şirket kuran, 125 milyon dolar servet edinen eski model Cozete Gomes de onlardan biri

Brezilya'da iş dünyasının nabzının attığı Sao Paolo her geçen gün yeni zenginler yaratıyor. Bu durum ülkede gelir dağılımında zaten mevcut olan eşitsizliği daha da artırıyor. Eski bir model olan ancak son 10 yılda reklam, organizasyon, modellik ajansı gibi iş kollarında kurduğu 8 farklı şirkette bir anda 125 milyon dolarlık bir servete ulaşan Cozete Gomes'in lüks yaşamı da bu değişimin göstergesi. Sao Paolo sınırındaki "Brezilya'nın İsviçresi" denilen dağ resortu Campos de Jardao'da yaşayan 41 yaşındaki Gomes trafik sorununu malikânesinden işyerine her gün özel helikopteriyle giderek çözmüş. Lüks yaşamı Brezilya'da 'Zengin Kadın' isimli bir reality şov programına da konu olan Gomes "Aslında ben Brezilya'daki diğer zenginlere bakarsak çok da zengin sayılmam. Sadece bir kadının sıfırdan başlayarak nerelere gelebileceğini gösterdiğim için çok gururluyum. Verdiğim emeğin karşılığını da iyi yaşamaya çalışarak alıyorum" diyor.

51 dolar milyarderi var

Nitekim ülkede bireysel zenginlik ölçümleri yapan Wealth X'in raporları da Gomes'in sözlerini doğruluyor. Brezilya'da serveti 1 milyar doların üzerinde 51 kişi var. Sao Paolo'da serveti son 5 yılda 30 milyon doların üzerine çıkan 1880 yeni zengin var. Ülkenin en zengini 17.8 milyar dolarlık servetiyle banker Paulo Lemann. En zengin Brezilyalı kadın ise ülkenin en büyük çimento fabrikasının yüzde 25 hissesini elinde bulunduran ve 6.3 milyar dolarlık servetiyle 83 yaşındaki M. Helena de Moraes. Brezilya'da ekonomik veriler zengin ve fakir arasındaki uçurumun önümüzdeki yıllarda daha da derinleşeceğini gösteriyor. Orta halli Brezilyalılara da şimdilik yeni zenginlerin, "Lüküs Hayat" müzikalinde de kullanılan "Bana ne gerek sütlü börek" deyişini çağrıştıran yaşamlarına bakıp hayaller kurmak kalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bana ne gerek sütlü börek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN