Hayata pas verdiler yüzlerce gol oldu

Denizli Emniyeti'nin dar gelirli çocukların boş zamanlarını daha iyi değerlendirmesi için başlattığı 'Hayata Pas Ver' projesi, ailelerine uzatılan yardım eliyle UEFA ve WHO kurumlarına ilham olacak

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Denizli Emniyet Müdürlüğü, 5.5 ay önce göç alan mahallerde suç ve suçla tanışma ihtimali yüksek çocuklar için bir proje başlatmıştı. Aileleri maddi sıkıntı çeken 220 çocuktan 20 futbol takımı kurularak bir turnuva düzenledi. Her bir takımın başına bir işadamı, bir emniyet müdürü, üçer toplum polisi ve antrenör olarak da beden eğitimi fakültesi öğrencileri görevlendirildi. Bu süreçte çocuklar özel gezilere götürülerek topluma kazandırıldı. Çocuklardaki olumlu değişim ailelerinin de kapılarını polise açtı. Çocukların aileleriyle ilgilenen emniyet görevlileri özürlü aile bireylerine yarıdm eli uzattı, ailelerin barınma sorunları halledildi. Böylece polis ile vatandaş arasındaki bağlar da bu sayede kuvvetlendi. Projeye ön ayak olan Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut, "Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bizden proje hakkında bilgi istedi. Haziran ayında büyük kongrelerinde sunum yapacaklar. UEFA da bu tür sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almak istiyor. Proje şu anda UEFA'da. Önümüzdeki süreçte Futbol Federasyonu bunu tüm Türkiye'ye yaymak istiyor" diye konuştu.

ÖZÜRLÜ MAAŞI BAĞLATTIRILDI
Projeye dahil edilen Samet Koçyiğit'in 7 yaşındaki yüzde 86 özürlü kardeşi Haydar için polisler devreye girdi. Ailenin bilinçsizliği yüzünden yıllardır alınamayan özürlü raporu alındı. Devlet aileye 750 lira maaş bağladı. Okuma yazma bilmeyen ve okula gidemeyen Samet okula başladı. Şimdi annesi ile okuma yarışı yapıyor.

HAYALİ GERÇEK OLDU
Cemal Polat 9 kişilik ailesiyle çökmek üzere olan gecekonduda yaşıyordu. Aileye geçici olarak yeni bir ev bulundu. Eski evlerinin tapu sorunu çözülmek üzere ve hayırsever bir işadamı yeni bir ev yaptırma sözü verdi. Cemal "Bir kağıt parçası hayatımı değiştirdi. Şimdi ben ve ailem çok mutluyuz" dedi.

KARDEŞİNE KAVUŞTU
13 yaşındaki Alişan İlçak proje için doldurduğu formda kardeşinin hastalığını yazınca emniyet görevlileri aileye yardım eli uzattı. Solunum yetmezliği nedeniyle 8 aydır hastanede kalan Soner İlçak'a evinde solunum cihazı kurularak bakılmasına vesile olundu.

10 BİN SEYİRCİYLE FİNAL MAÇI
Projenin önceki gün yapılan final maçı ise muhteşem oldu. Gümüşler Demirspor ve Yeni Yıldızspor arasındaki müsabakayı Erman Toroğlu yönetti. Sunuculuğu Cem Davran yaptı eski Beşiktaşlı futbolcu Pascal Nouma da onur konuğu olarak yer aldı. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği turnuvanın final maçında Gümüşler Demirspor, rakibinin atışları kaçırmasının ardından kullandığı 3 penaltıyı da gole çevirerek turnuvanın galibi oldu. Şarkıcı Murat Boz da şarkılarıyla finale renk kattı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata pas verdiler yüzlerce gol oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN