Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan kafasını benzeyen kaya ilgi çekiyor

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, insan kafası silueti görünümlü doğal kaya görenlerin ilgisini çekiyor.

Giriş Tarihi: 26.4.2013 13:43
Beyşehir'e bağlı Fasıllar köyünde dünyanın en büyük kaya anıtlarından biri olan 72 ton ağırlığa sahip olduğu belirtilen Kurtbeşiği Anıtı'nın karşısındaki alanda yeni keşfedilen insan kafası silueti görünümlü kaya bölgede yaşayanların yanı sıra, ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

Fasıllar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahrettin Kibar, yaptığı açıklamada, farklı medeniyetlere ait anıtların yer aldığı yerleşim biriminde bölgeyi ziyaret eden bir arkeologun görerek keşfettiği insan başı silueti olan doğal kayanın yöre halkının da ilgi odağı haline geldiğini ifade etti.

Bu kayanın insan siluetinin yanına yaklaşıldığında fark edilemediğini, uzaktan dikkatli bakınca anlaşılabileceğini dile getiren Kibar, "Bir süre önce buradaki anıtları görmeye gelen bir arkeologun göstermesiyle fark edip keşfettiğimiz insan kafası siluetine sahip bu kayayı, ne ben ne de köylülerimiz yıllarca fark edememiş. Bu kayanın çevresinde kuzular, oğlaklar otlarken, bizler de çevresinde çocukluğumuzda çok oynadık. Fakat dikkatimizi çekmemişti böyle bir şey. Demek ki, arkeolog gözü daha farklı oluyormuş. Burada çeşitli siluetlerle dolu geçmişten iz bırakan bunun gibi daha çok kaya olduğunu düşünüyorum artık. Buraya gelen ziyaretçiler de fark edemiyor ama kendisine gösterip dikkatli bakmasını istediğimizde onlar da fark ediyor. Yani yeni keşfedilen bu kaya da bölgemizdeki zengin tarihi mirasa daha fazla artılar kattığına inanıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan kafasını benzeyen kaya ilgi çekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN