Bahçesi olan zayıflıyor

Bahçıvanlığın diyet kadar etkili olduğu ve obezite riskini azalttığı ortaya çıktı. Kendi küçük bahçesinde çalışan kadınların 5, erkeklerin ise 7 kilo daha zayıf olduğu kanıtlandı

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Amerika'daki Utah Üniversitesi'nde yapılan araştırma ile şehirde yaşayan ve kendi bahçesinde çalışanlarla aynı yerde ikamet eden diğer kişilerin vücut kitle endeksini karşılaştırdı. Araştırmanın sonuçları American Journal of Public Health'de yayınlandı. Veriler 1.84'ten kısa olan ve bahçesinde çalışan kadınların vücut kitle endekslerinin çalışmayan kadınlara göre daha az olduğunu gösterdi. Boyu 1.65 olan bir kadının kilosunun diğer kadınlara göre 5 kilo daha az geldiği belirlendi. Aynı şekilde bahçede çalışan ve 1.80 boyunda olan erkek de diğer erkeklere göre 7 kilo daha az çıktı.

SAYI GİTTİKÇE ARTIYOR

Araştırmanın başkanlığını yürüten Prof. Cathleen Zick, bu durumun bahçesinde çalışanların daha çok sayıda sebze ya da meyve yediklerinden ileri gelip gelemeyeceğini bilmediğini ifade etti. Yine de bu çalışma bahçede çalışanların diğer insanlara göre daha sağlıklı bir yaşam sürdüğünü kanıtlıyor. İki yıl önce Amerika'da yapılan başka bir araştırmada ise bahçesinde çalışan üç yüz kişi incelenmişti. Araştırma sonunda kontrol grubunun yüzde 68'ine karşı bahçede çalışanların yüzde 84'ünün gelecek için planlar yaparak stres atmalarının daha az kilolu olmalarına neden olduğu saptandı. Araştırmanın yapıldığı Kanada ve Amerika'da 18 bini aşkın kişi kendi bahçesinde çalışıyor ve bu sayı günden güne de artıyor.

Türk filmlerinde bizi kandırdılar
Prof. Dr. Ziya Mocan (İç Hastalıkları Uzmanı): Herkesin küçük de olsa kendi bahçesini oluşturması gerekli. Çünkü spor yapmak kadar etkili. Sebze meyvenin yetiştirilmesini gözlemlemek daha bilinçli beslenmeyi de sağlıyor. Bende her gün bir saatimi bahçemde geçiriyorum. Burada hareket önemli. Balkonda yapılan hareketle bu performansı sağlayamazsınız. Ama balkonda yetiştireceklerinizi tüketirseniz daha sağlıklı olursunuz. Kilo vermek için illa büyük bahçelere ihtiyaç yok. Stresi atabilmek için de çok yararlı. Ayrıca Türk filmlerindeki bahçıvanlar sempatik gözüksünler diye kilolular kullanılmış. Yani Türk filmlerinde bizi kandırdılar. Normalde kilolu değiller.

Hem egzersiz hem elektrik atılıyor
Prof. Dr. Mesut Başak (İç Hastalıkları Uzmanı): Benim de bahçem var ve organik ürünler yetiştiriyoruz. Biber, domates, salatalık, elma, erik, üzüm, ceviz, yenidünya, ayva, kiraz. Bunları kolaylıkla tüketebiliyoruz. İnsanların kendi bahçesinde çalışırken vücuttaki negatif elektriği toprağa basarak atar. Egzersiz yaparak da yediklerini yakar. Bir başka sebep de ürünlerin doğal gıdalar olmasıdır. Huzur, vücuttaki elektriğin atılması, tabii gıdalar ve egzersiz kilo vermeyi sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçesi olan zayıflıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN