Nakille bin hayat

Malatya'daki İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü'nün 70 kişilik ekibi bin kişiyi hayata döndürerek rekor kırdı. Dünyada ikinci Avrupa'da birinci olan ekip canlı yayında 1019'uncu hastaya da nakil yaptı

Yıllık karaciğer nakil sayısına göre dünyada 2, Avrupa'da ise birinci olan Enstitüsü'nün 70 kişilik ekibi ödüllendirildi. Bin 19'uncu naklin canlı yayınlandığı törende, işadamı adına rektör Cemil Çelik'e başarılarından ötürü plaket verildi. Son yıllardaki atılımlarla karaciğer naklinde dünyada adından söz ettirmeye başlayan İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü tarihi bir başarı elde etti. 2 yıl önce kurulan enstitüde, 9 Nisan'da bininci karaciğer nakli gerçekleştirilirken, merkez, geçen yıl yaptığı 220 nakille dünyada Seul'ün ardından ikinci, Avrupa'da ise birinci sıraya yükseldi.

ÇALIK ADINA PLAKET VERİLDİ
Kısa sürede bu kadar büyük başarılar elde edilen enstitüdeki 70 kişilik ekip, rektörlüğün düzenlediği "Bin nakil, bin yaşam" adlı törenle ödüllendirildi. Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende tüm personele plaket verildi. Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz'a bininci nakil plaketi, üstün başarı belgesi ve 50 bin liralık teşvik ödülü verdi. Törene katılamayan Yönetim Kurulu Başkanı Malatyalı işadamı Ahmet Çalık adına, Şaban Taçyıldız tarafından Rektör Çelik ve Yılmaz'a başarılarından ötürü plaket verildi. SABAH yazarı Yavuz Donat ve Malatyalı sanatçı Kenan Işık da ekibe plaket verdi. Törende konuşan Enstitüsü Müdürü ve Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Yılmaz, "Geçen yıl 220 karaciğer nakli yapıldı, bu yıl hedefimiz bu rakamı 300'e taşımak. Artık Malatya karaciğer naklinde markadır. Kayısının başkenti Malatya'yı, dünya karaciğer nakli başkenti de yapmak hedefindeyiz" dedi. Yılmaz ayrıca, hastaların ulaştırılmasına destek veren 2. Ordu Komutanlığı yetkililerine, rektöre ve işadamı Ahmet Çalık'a teşekkürlerini iletti. Rektör Çelik de Tıp Fakültesi'nde 2002'den beri karaciğer nakli yapıldığını Karaciğer Nakli Enstitüsü'nün ise 2011'de kurulduğunun altını çizerek "Üniversitemizde Anadolu çocukları yüreklerini koyarak ülke sevdasıyla bu başarıya imza atıyorlar. Üniversitemizin başarısı sadece karaciğer nakliyle sınırlı değil. Böbrek, kemik iliği ve kalp naklinde de önemli başarılarımız var" dedi.

CANLI YAYINLA 1019. NAKİL

Konuşmaların ardından ekibin, karaciğerindeki sorunlar nedeniyle beyninde hasarlar oluşan Kadri Demirtaş'a (55) 35 yaşındaki oğlundan alınan karaciğerin nakil operasyonu, canlı olarak gösterildi. Törene Vali Vasip Şahin, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya milletvekilleri Mücahit Fındıklı ve Ömer Faruk Öz, Veli Ağbaba, 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Burhanettin Aktı ve çok sayıda bürokrat katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakille bin hayat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN