Türkmenistan'da Akhal-Teke günü

At kültürünü günümüze taşıyan ülkede 21'incisi düzenlenen At Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. 3 bin yıl önce evcilleştirilen at türü Akhal- Teke de unutulmadı

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Akhal Teke... Türkmen'in soylu atı... 3 bin yıl önce evcilleştirilen ilk at türü olan Akhal Teke'ye devlet armasında yer veren Türkmenler, bu at sayesinde çölleri aştı, hiç durmadan akın yaptı. O, Kaşgarlı Mahmut'un Divan-ı Lügat'it Türk'te yazdığı gibi "Türkler'in kanadı" olan attı. Cengiz Han'ın "gökten indirildiği" rivayet edilen, Mete Han'ın "Çinliler'in göz koyduğu" atı.

"AT" BAKANLIĞI VE BAYRAMI
Sovyetler Birliği yıkılınca 1991'de bağımsızlığını kazanan Türkmenistan, 1 yıl sonra ilk iş olarak Türkmen At Bayramı'nı ilan etti. Dünyada At Bakanlığı olan tek ülke oldu. Bir Türkmen atasözünde "Sabah kalk atını gör, atından sonra babanı gör" diyordu. Türkmenler, kısa mesafede hızlı koşan Akhal-Teke'den hiç vazgeçmedi. Asırlar geçti; Türkmenler Akhal- Teke atlarının genetiğini korumayı başardı. Bu toplumsal bilinç, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un geçen yıl yayınladığı milli programda güvence altına alındı. Buna göre; saf Akhal-Teke atlarının koruma altına alınması, ülke prestiji ve kültürel mirasa sahip çıkma açısından büyük önem taşıyordu.

TÜRKİYE'DEN TÜRKMENİSTAN'A
İşte Türkmenler, bu yıl 21'incisini düzenlediği Türkmen At Bayramı'na bu bilinçle girdi. Her yıl nisan ayının son haftasında kutlanan bayram kapsamında, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabad önceki gün çeşitli etkinliklere sahne oldu. Türkmenistan'ın 2 bin 942 metre yüksekliğindeki Kopet Dağı'nın eteklerinde yer alan Halkara Ahalteke Atçılık Spor Kompleksi'nde her biri safkan Akhal- Teke soyundan olan Börı, Bereketlı, Gerdenlı, Akylly, Ekstrım, Azançy, Matlap, Toplum ve Yedigaye adlı atlar, özel bir gösteri sundu. Biri kadın, 9 Türkmen jokeyin kontrolündeki atlar, jüri tarafından özel bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Etkinliği yerli yabancı çok sayıda medya mensubu takip etti. Türkiye'den de aralarında Türkiye Jokey Kulübü ve çeşitli üniversitelerin temsilcileri, işadamları, ata binme, cirit atma ve okçulukla ilgilenen oyuncu Cemal Hünal ve gazetecilerin de olduğu 100'ü aşkın kişi etkinliklerde yer aldı. Gösteride farklı görevler üstlenen Türkmen gençleri Afajan Yazmyzadov, Suray Ofisiant, Gülnabat Begenjova ve Hamurel Dolyarı, SABAH objektifine poz verdi. Bir Türkmen genci, "Bizim için rüzgâr kanatlı, dayanıklı Akhal-Teke can yoldaşıdır. Murada ermektir. Türkler tarihte hep bu atlarla savaştı. Akal-Teke'nin adı Manas ve Dede Korkut destanlarında geçer. Adı Türkmenistan'ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke kabilesinden gelir" dedi. Devlet büyüklerinin ve yabancı konukların katılımıyla bugün ve yarın da sürecek etkinlikler kapsamında Ahalteke Uluslararası Güzellik Yarışması ile en güzel at, en iyi at heykeli, en iyi halı işleme ve en iyi at resmi dallarında yarışma düzenlenecek. Ödüller etkinlik sonunda sahiplerini bulacak. Çeşitli sergiler açılacak, konferans ve fuar gerçekleştirilecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan'da Akhal-Teke günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN