Üstü açık cezaevi gibi köy

Erzurum'da 350 haneli Tortumkale köyünün çevresi "Ağaçlandıracağız" denilerek 7 yıl önce dikenli tellerle çevrildi. Dört bir yandan kuşatılan köy halkı adeta evlerine hapsedilirken aradan geçen zamanda tek bir fidan bile dikilmedi

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Filmlere konu olacak trajikomik olay, Tortum ilçesine bağlı köyün eski muhtarının 2006'da köy halkından imza toplamasıyla başladı... Muhtar, "Çevrede ağaçlandırma gerçekleştirilecek. O yüzden imza topluyoruz" diyerek herkese imza attırmış. İmzalar tamamlanınca Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün ağaçlandırma projesi ihalesi yapılmış. Köyün 4 bir yanı da "ağaçlandırma yapılacak orman arazisine geçiş yapılmasın" diye dikenli tellerle çevrilmiş. Bölgeye köylülerin de hayvanlarının da girişi yasaklanmış. Ancak 3 yıl, köyün çevresindeki dağ arazisinde teraslama çalışması ile geçirilmiş. Sonra da her yıl ihale tekrarlanarak ağaçlandırma için ödenek ayrılmış. Ne var ki aradan geçen 7 yıla rağmen henüz tek bir fidan bile dikilmemiş. Sadece ilçe yolu açık olan, onun dışında dikenli tellerle çevrilen vatandaşlar köye adeta hapsolmuş durumda.

'TEPELER BİZE BİZ TEPELERE'
Köyün şu anki muhtarı Özcan Çaycı, geçim kaynakları olan hayvancılığın geliştirilmesi için çalışmalar yürüterek kooperatif kurmuş. Kooperatife üye olan köylülere, devlet tarafından 25'er küçükbaş hayvan dağıtılmış. Ancak 3 bine yakın küçükbaş hayvan alan köylü, hayvanlardan gelir beklerken zarar etmeye başladıklarını belirtiyor. Çünkü kış mevsimi boyunca ahırlarında besledikleri hayvanlarını bahar sezonunda köye ait otlaklara çıkarmak istiyorlar ama karşılarına 'orman arazisi' çıkıyor. Muhtar Özcan Çaycı, "Kel tepeler bize, biz de onlara bakıyoruz ama gidemiyoruz" derken, mağdur köylülerden Tuncay Dağ ise "Kendi köyümüzde sanki yarı açık cezaevindeyiz. Tek bir ağaç bile yok ama çitten atlayıp araziye giren her bir hayvan için 'ormana zarar verdi' gerekçesi ile bin lira ceza kesiliyor. Güler misin ağlar mısın" dedi. Erzurum Orman İşletmeleri Şube Müdürü Ali Kılıç "2011'de Orman Şube Müdürlükleri kapatılarak bir kısmı Orman Bölge Müdürlüğü, bir kısmı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde görev yapmaya başladı. O günden itibaren bölgeden rapor gelmedi. Bilgiye sahip değiliz. Akıbeti ne olacak onu da bilmiyorum" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üstü açık cezaevi gibi köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN