Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atın efendileri

Giriş Tarihi: 28.4.2013

Türkmen At Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da ata binip gösteri yaptı. Dünyanın dört bir yanından gelen konuklar gösteriyi ilgiyle izledi

Türkiye'yle ortak tarihi, dili, dini ve kültürü paylaşan Türkmenistan'da bu yıl 21'incisi düzenlenen Türkmen At Bayramı'nda "bir millet iki devlet" coşkusu hakim... Çoğu Türk 500 yabancının katıldığı 4 günlük kutlamaların 2'nci gününe "Atın efendileri" damga vurdu. Kutlamalarda, Türkiye'yi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker temsil etti. Büyük Selçuklu Devleti'nin başkenti Merv'e giden Eker, ardından kutlamaların merkezi Aşkabat'taki etkinlikleri takip etti.

"AKHAL-TEKE MİLLİ DEĞERDİR"
Etkinlikler resmi olarak Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un katıldığı Uluslararası Akhal-Teke Atçılık Birliği'nin 3. Konferansı'yla başladı. Dünya Atçılar Birliği'nin desteklediği konferansta konuşan Berdimuhammedov, "Akhal-Teke milli değerimizdir" dedi. Konferansın ardından Tarım Bakanlığı, Türkiye Jokey Kulübü, Emniyet Genel Müdürlüğü Atlı Polis Birimi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve birçok Türk şirketinin katıldığı atçılık fuarı, Sergi Köşkü'nde açıldı. Türkmenistanlı öğrenciler, halk danslarından ve müziğinden örnekler sundu. Jokey grubu ise atlarla nefes kesen bir gösteri sergiledi. Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı Akhal- Teke Atçılık Kompleksi'nde önceki gün Akhal - Teke Güzellik Yarışması düzenlendi. Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdar Adalı katıldı. Tören 6 vilayetin valilerinin Berdimuhammedov'a hediye ettiği atlarla yapılan gösterilerle başladı. Berdimuhammedov, önce Bakanlar Kurulu üyelerinin kendisine hediye ettiği "Bahtiyar" adlı Akhal-Teke atına bindi. Ardından da "Akhan" adlı ata binerek süvari alayıyla birlikte halkı selamladı. Jokeylerin resmi geçidinin ardından Akhal-Teke atları ödül için yarıştı. Güzellik yarışmasını Tecemrat Bayramdurduyev'in "Akhal- Teke" adlı atı kazandı. Bayramduriyev'e ödül olarak araba ile kupa verildi. Bakan Eker, Türkmenistanlı yetkililerin, Türkiye Jokey Kulübü'nden jokeylerin Türkiye'de eğitilmesini talep ettiklerini, at sahiplerine ve jokeylere eğitim verileceğini söyledi. Berdimuhamedov'nın gösterisini beğenen, "İyi bir at binicisi. Süvari alayının başına geçip gösteri yaptı" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atın efendileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN