Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da a ayarı

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 'ta İstanbul'da bazı toplu taşıma seferlerinin yapılmayacağını açıkladı. Bu arada 1 Mayıs'ta Taksim'e çıkma yasağıyla ilgili açıklamalarda bulunan işçi sendikaları, geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 29.4.2013 14:41 Güncelleme Tarihi: 29.4.2013 16:11
Hüseyin Avni Mutlu özellikle Taksim'e gidişlerde bazı kısıtlamalar yapılacağını vurguladı.

Mutlu ayrıca, 3 bin civarında polisin İstanbul dışındaki illerden gelerek görev yapacağını belirtti.


"TAKSİM, 'TA GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜNE UYGUN DEĞİL"

İstanbul Valiliği, Türk-İş, DİSK, KESK, Hak-İş ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Başkanlarına yazı göndererek, Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs toplantı ve gösteri yürüyüşleri için uygun olmadığını bildirdi.

Vali Yardımcısı Aziz Mergan imzasıyla sosyal taraflara gönderilen yazıda, Türk-İş'in 1 Mayıs'ta, 09.00-16.00 saatlerinde Taksim Meydanı'nda Emek ve Dayanışma Günü'nü bayram olarak kutlamak amacıyla 2 Nisan'da Valiliğe başvurduğu belirtilerek, başta DİSK, KESK, Hak-İş ve TTB olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve tüzel kişiliği bulunmayan oluşumların Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu ilçelerinde oluşturulacak yürüyüş kortejleriyle 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak üzere kitlesel miting çağrıları yaptığı ifade edildi.

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 6. maddesiyle aynı kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin 3. maddesi hükümleri gereğince, İstanbul'da Kartal, Kadıköy Meydanı, yeni Kadıköy Salı Pazarı ve Kızılçeşme meydanlarının toplantı ve gösteri yürüyüşü yapmak üzere 18 Ocak tarihinde tespit edilerek kamuoyuna duyurulduğu vurgulandı.

"İNŞAAT ALANINDA 30-40 METRE DERİNLİĞİNDE ÇUKURLAR VE UCU AÇIK DEMİR ÇUBUKLAR VAR"

Vali Yardımcısı Mergan imzasıyla sosyal taraflara gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı, Tarlabaşı Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi civarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 'Yayalaştırma Projesi' kapsamında başlatılan inşaat alanında 30-40 metre derinliğinde çukurlar ile çok geniş bir alanda hafriyatın olduğu, temel ve direklerde kalın ve uzun demirlerin ucu açık olarak bulunduğu, kazı ve beton atma çalışmalarının devam ettiği görülmektedir.

Söz konusu inşaatın, 1 Mayıs günü de aynı haliyle devam edeceği ve mevcut fiziki koşulların toplumsal bir olay esnasında insan hayatını ciddi anlamda tehdit edeceği, inşaat etrafında alınacak güvenlik tedbirlerinin oluşabilecek herhangi bir panik halinde kitle psikolojisinin etkisiyle yetersiz kalacağı ve telafisi imkansız zararlar doğuracağı, ayrıca, 1 Mayıs günü Beşiktaş, Şişli ve Beyoğlu ilçelerinde oluşturulacak yürüyüş kortejleri ile Taksim Meydanı'nda yapılacak kitlesel bir miting ya da etkinliğin mevcut fiziki koşullar göz önüne alındığında özellikle tahliye açısından 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve yönetmeliğinin hukuki koşullarını karşılamadığı, yasa çerçevesinde önceden ilan edilmemiş böyle bir alanda yapılacak bir yürüyüş ve mitingin kontrol edilemediği taktirde oluşacak zararların hukuki olarak büyük sonuçlar doğuracağı değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'na göre Taksim Meydanı, çevresi ve yukarıda belirtilen yürüyüş güzergahlarında, 1 Mayıs'la ilgili yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin uygun görülmediği, konfederasyonlar ve bağlı sendikalar, siyasi partiler, meslek odaları ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bayram kutlaması amacıyla çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğinin sembolik katılımla yapılabileceği hususunu bilgilerinize arz ederim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da ulaşıma 1 Mayıs ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN