Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telefon dolandırıcıları rekor cezaya çarptırıldı

Giriş Tarihi: 29.4.2013

Telefonda kendilerini polis, MİT üyesi veya hakim olarak tanıtıp vatandaşı soyan çete üyelerine jet yargılamayla 30 yıla varan hapis cezaları verildi

Telefonla aradıkları kişilere "Banka hesabınızı terör örgütü kullanıyor" deyip kendilerini MİT'çi, polis, hakim ve savcı olarak tanıtarak vatandaşları milyonlarca lira dolandıran şebeke üyelerinin yargılandığı davadan rekor ceza çıktı. Yaklaşık 3 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanan davada mahkeme, 4 sanığa 15 yıldan 30 yıla kadar hapis cezaları verdi. Cezada indirim uygulanmadı.

'HİLE BİÇİMİ' ZANLILARI YAKTI
Polis ekipleri son dönemde artan telefon dolandırıcılarına yönelik 6 ay önce bir operasyon düzenledi. Dolandırıcılık şebekesi üyesi 3 kişi suçüstü yakalandı. Şüpheliler Ece Yıldız, Hasan Özoğul ve İbrahim Halil Güllüdağ ile polis tarafından aranan Halil İbrahim Fakçı hakkında "Nitelikli dolandırıcılık" ve "nitelik yağma" suçlarından dava açıldı. Davanın "dolandırıcılık" suçundan Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülmesi talep edilirken sanıklar ise, birbirlerini suçladı. Davadaki 5 müştekiye yasanın öngördüğü en ağır cezanın verilmesini talep etti. Mahkeme, telefon dolandırıcılığı konusunda emsal bir karara imza attı. Sanıklardan Güllüdağ "Nitelikli dolandırıcılık" suçundan 30 yıl hapis ve 1 milyon 365 bin TL para cezasına, Fakçı 21 yıl hapis ve 166 bin TL para cezasına, Yıldız ve Özoğul ise 15'er yıl hapis ve 134'er bin TL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanıkların 'hile biçimi' ve bir daha suç işlemeyecekleri yönünde kanaat oluşmadığı için cezada indirim uygulamadı.

'Devlete yardım et, iade yapılacak'
Dava dosyasına göre çete telefonla aradıkları kişiye banka hesabının örgüt tarafından kullanıldığını ve örgüt mensuplarının yakalanması için devlete yardım etmesi gerektiği söylüyor. Bunun için savcılık ve ya emniyete para havale etmesi isteniyor. Vatandaşa operasyon bitince parasının iade edileceği ifade ediliyor. Ancak paralar bankadan çekiliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefon dolandırıcıları rekor cezaya çarptırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN