Türkiye'nin en iyi haber sitesi

183 yıllık rahibe okulu küllerinden doğuyor

1830 yılında yapılan ve yıllarca İstanbul Sanat Merkezi olarak kullanılan Anarad Higutyun Ermeni Katolik Rahibeleri Mektebi ve Kilisesi otel oluyor

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Tarlabaşı Yenileme Projesi kapsamında devam eden çalışmalar kapsamında, 1830 yılında yapılan ve 1943 yılında açılan Tarlabaşı Bulvarı üzerindeki Beyoğlu Anarad Higutyun Mektebi ve Kilisesi'nin 5 katlı binası da, 30 yataklı çok özel bir otel oluyor. 1982'de, 'Semtin okul için uygunsuz bir hal alması' gerekçesiyle kapatılan ve pop müzik furyasının başladığı, 1985 ile 2000 yılları arasında birçok yönetmenin klip ve dizi çekimleri için tercih ettiği "Rahibe Mektebi"nin, tarihi şapel ve binası ciddi zararlar görmüştü.

İBADETHANE OLAN İLK OTEL
Higutyum Ermeni Katolik Vakfı'ndan 49 yıllığına Toros Turizm İşletmeleri tarafından kiralanan tarihi binanın harap olan 8 metrelik şapeli, çatı katında bulunan çanının yanı sıra tamamı büyük bir titizlikle ayağa kaldırılmış. 5'i suit olmak üzere toplam 30 odası bulunan otelde 40 metrekarelik örnek odalar yapıldı. 2014'te tamamlanacak Tarlabaşı Yenileme Projesi ile birlikte içinde ibadethanesi olan Türkiye'nin ilk butik oteli de açılmış olacak. Tanıtım broşürlerinde "şapel"i kullanacak şirket yetkilileri, Hıristiyanların yaşadığı ülkelerde tanıtımlar yapacak. Binanın dış cephe kaplamalarını oluşturan taş, tuğla ve sıvı yüzeylerinde çok titiz bir çalışma yapıldı. Tarihi bina basınçlı rotasyon ile fiziksel temizlik mikro kumlama yöntemi uygulanarak eski haline dönüştürüldü. Hem içeride hem de dışarıda aslına uygun çalışma yaptıklarını belirten Şantiye Şefi Y. Mimar Semih Alpay, "Yeni ve eski malzemeler arasında uyumu yakalamak için kontrollü olarak yüzey kirletme uygulandı, daha sonra yüzeylerin yağmur, güneş, hava kirliliği gibi dış etkenlerden korunması için, şeffaf emprenye malzemesi sürüldü. İç ve dış cepheler onarıldıktan sonra bina özgün renklerine uygun boyalarla boyandı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
183 yıllık rahibe okulu küllerinden doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN