Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ege'de gemiler çarpıştı: 2 ölü 8 kayıp

Cook Adaları bandıralı Piri Reis gemisi, Ege'de bir kargo gemisiyle çarpıştı. Piri Reis'teki 17 Suriyeli gemiciden 2'si öldü, 8'i ise aranıyor

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Ege Denizi'nde Cook Adaları bandıralı Piri Reis ve Antigua bandıralı Consouth isimli kargo gemilerinin çarpışması sonucu Suriyeli 2 denizci ölürken, 8 denizci kayboldu. Yunan yetkililer, kaza sırasında Piri Reis gemisinin kaptanının yerinde olmadığının tespit edildiğini bildirdi. Yunanistan Deniz Ticareti Bakanlığı'nın açıklamasında Antigua bandıralı Consouth gemisi ile Cook Adaları bandıralı Piri Reis gemisinin dün sabah Mora yarımadasının 125 kilometre güneybatısında çarpıştığı belirtildi. Gübre taşıyan Piri Reis gemisi, çarpışmanın ardından battı. Gemide bulunan 17 Suriyeli mürettebattan 7'si kurtarıldı. İki Suriyeli gemicinin cesedi bulunurken, 8 gemici de kayboldu. Türkiye'den Malta'ya giden Consouth gemisinin Rus, Filipinli ve Polonyalı 16 kişilik mürettebatından ölen ya da yaralanan olmadığı belirlendi. Yunanistan, kazanın insan hatasından kaynaklanmış olabileceğini bildirdi.

KAPTAN KÖŞKÜNDE DEĞİLDİ

Yunanistan Denizcilik ve Ege Bakanı Kostis Musurulis, kurtarılan mürettebatın ifadelerinden, Piri Reis gemisinin kaptanının kaza sırasında kaptan köşkünde bulunmadığının tespit edildiğini söyledi. Musurulis, kaybolan 8 mürettebatın kurtarılması için C-130 tipi bir uçak ve bir Sikorsky helikopterin yanısıra, bölgedeki diğer gemilerin arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını belirtti. Türkiye, 8 denizcinin arasında Türk vatandaşı olmadığını bildirdi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü de geminin üniversitenin araştırma gemisi Koca Piri Reis'le yalnızca isim benzerliği bulunduğunu açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege'de gemiler çarpıştı: 2 ölü 8 kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN