Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaştaki kareyle fotoğraf zirvesine

Giriş Tarihi: 30.4.2013

SABAH muhabiri , World Press Photo Ödülü'nü Hollanda'da aldı. 56 yıllık saygın ödülü, Suriye'de çektiği fotoğrafla kazanan Emin Özmen 30 yıl sonra Türkiye'yi zirveye taşıdı

Suriye iç savaşında çektiği fotoğrafıyla, fotoğrafın Oscar'ı niteliğindeki 'nde ikinci olan foto muhabiri , Hollanda'nın Amsterdam kentinde düzenlenen büyük törende ödülünü aldı. Ocak ayında Dünya Basın Fotoğrafları yarışmasının sonuçları açıklandı ve ödülü 30 yıl aradan sonra SABAH foto muhabiri Emin Özmen Türkiye'ye kazandırdı. Özmen, geçen hafta sonu düzenlenen büyük törende ödülünü kucakladı. Özmen'in ikincilik ile ödüllendirildiği, dürüst ve tarafsız fotoğraf gazeteciliğinin sembolü sayılan yarışmada ödül alan diğer isimler arasında TİME fotomuhabiri Alessi Romenzi, Magnum fotoğrafçısı Paulo Pellegrin ve AP foto muhabiri Rodrigo Abd da vardı.

PRENS ÖZMEN'DEN İÇ SAVAŞI DİNLEDİ
Ödülleri,sahiplerine takdim etmek için geceye katılan Hollanda Prensi Constantijn Christof Frederik Aschwin, tören esnasında yaptığı konuşmada yarışmanın birinciliğini kazanan İsveçli foto muhabiri Paul Hansen ve Emin Özmen'in tanıklıklarına dikkat çekti. Bir gazeteci için içinde bulunulması son derece zor bir ortamda kaydedilen bu görüntünün, savaşta kaydedilen fotoğraflar arasında ayrı bir yere sahip olduğunu belirtti. Tören sonrasında Hollanda Prensi Constantijn Emin Özmen'den Suriye iç savaşına dair düşüncelerini ve yorumlarını özel olarak dinlemek istedi. 2 yılı aşkın bir süredir devam eden savaşın nereye varacağına dair yorumları dinleyen Hollanda Prensi Constantijn, Özmen'i cesur fotoğrafından dolayı tekrar tebrik etti. 56 yıldır World Press Photo her yıl dünyanın en iyi fotoğraflarını belirliyor. Bu yıl yarışmaya 124 ülkeden 5 bin 666 fotoğrafçı 103 bin fotoğraf yolladı. Bir nevi haber fotoğrafçılığının Oscar'ı olma özelliğini taşıyan WPP'yi Türkiye'den en son 1983 yılında Hürriyet Gazetesi muhabirleri Mustafa Bozdemir ve Ümit Turpçu kazanmıştı.

30 YIL SONRA GELEN GURUR

30 yıl sonra gelen ödül için Emin Özmen duygularını şöyle anlattı: "Suriye'de iki yılı aşan bir süredir iç savaş yaşanıyor. BM rakamlarına göre 70 binden fazla sivil hayatını kaybetti. Suriye'de yaşananları aktarabilmek için bir gazeteci olarak tanıklarımız oldu. Çok onurluyum çünkü oldukça başarılı işlerin altına ismini yazan foto muhabirlerine rağmen bu ülkeye gelemeyen ödülü kazanmak bana ve gazeteme nasip oldu. Duyduğum mutluluğu kelimelere dökmem mümkün değil. Türk basını için ve Türk fotojurnalizmi için çok büyük bir adım atılmasına vesile olur umarım. Bu saygın ödülü 30 senede bir değil, her sene bu ülkeye getirebilmek için çalışmalarımızı artırarak devam edeceğiz." SABAH

PRENS'LE SOHBET
Törene katılan Hollanda Prensi Constantijn Christof Frederik Aschwin, törenden sonra arkadaşımız Emin Özmen'le sohbet ederek Suriye hakkındaki izlenimlerini dinledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaştaki kareyle fotoğraf zirvesine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN