Doğuştan âmâ ikizler 13 yıl sonra ışığı gördü

Ercan ve Erol kornea nakliyle birer göze kavuşunca sesini duydukları her şeyi görmeye başladı. Diğer gözleri için uygun doku bekleniyor

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Doğuştan gözleri görmeyen, 13 yaşındaki ikiz kardeşler Ercan ve Erol Şentürk, korneaları olmadığı için karanlıkta yaşadı. Onlar için bir ümit ışığı, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğdu. Uygun doku bulunan iki kardeşin sağ gözlerine kornea nakli yapılarak 13 yıl sonra ışığa kavuşmaları sağlandı. İki kardeşin diğer gözleri içinse uygun dokunun bulunması bekleniyor. Üç çocuk sahibi Malatyalı Şentürk Ailesi, ikiz çocuk sahibi olduklarında çok sevinmişlerdi. Ancak çocukları 3 aylık olduğunda doktorlar görme engelli olduğunu belirtti. Baba Vahap Şentürk, ağabeyi ve ablasının da doğuştan görme engelli olduğu için ırsi olarak çocuklarının da görme engelli olduğunu öğrenince ne yapacağını şaşırdı. Doktorlar yurtdışında kornea nakli yapılacağını ancak çocukların 10 yaşını geçmesi gerektiğini belirtti. Maddi imkanları olmadığı için yurtdışına gidemeyen Şentürk Ailesi, Malatya'daki doktorlarının tavsiyesi üzerine iki hafta önce ikizleri İstanbul'daki Güney Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi'ne getirdi. İkizler, göz kliniği başkanı Prof. Dr. Yusuf Özertürk'ün başkanlığında operatör doktor Baran Kandemir tarafından sağ gözlerine kornea nakli yapıldı. İkiz kardeşlerin yıllar sonra bir gözleri dün açılarak ışığı görmeleri sağlandı.

ANNEYİ GÖRMEK İÇİN SABIRSIZ

Kornea nakli yapılan sağ gözlerindeki bantlar açıldığında karşılarında gördükleri babalarına sarılarak bir mucize yaşadıklarını belirten iki kardeş, "Babamızı sesinden tanırken artık görerek tanıyacağız. Diğer gözümüzde doktor amcalar tarafından açılınca okuyup, doktor olmak, engellileri tedavi etmek istiyoruz. Annemizi görmek için sabırsızlanıyoruz" diye konuştu. Baba Şentürk, ağabeyi ve ablasının da doğuştan görme engelli olduğunu belirterek "İstanbul'a getirerek yeşilkartımızla çocuklarımızın yeniden görmesini sağlayan doktorlara sonsuz teşekkür ediyoruz. İki yaşındaki kızımız görme engelli değil" dedi. Göz Kliniği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yusuf Özertürk, Türkiye'de organ nakli ve organ bağışı konusunda önemli atılımlar olduğunu ancak bekleyen hastalar için yetersiz kaldığını belirterek "Nakil için gözün tamamı alınmıyor. Yalnızca gözden doku alınıyor. İki kardeşin diğer gözlerine uygun doku bulunduğunda yeniden nakil yapılacak" diye konuştu.
Ameliyattan sonra karşılarında gördükleri babalarına sarılarak ilk defa gördüklerini belirten iki kardeş hastanenin penceresinden İstanbul'un manzarasını seyrediyor. Erol (solda) telefonla oyun oynarken Ercan da telefonu tanımaya çalışıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğuştan âmâ ikizler 13 yıl sonra ışığı gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN