Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Duvar mozaikleri yeniden doğacak

İstanbul'un ilk toplu konut projesinin bina duvarlarına Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk gibi sanatçıların yaptığı ve hasar gören mozaikler koruma altına alındı

Giriş Tarihi: 1.5.2013
İstanbul'un ilk toplu konut projesi 1947-1957 yılları arasında mimarlar Rebiî Gorbon ve Kemal Ahmet Arû tarafından tasarlanarak Levent'teki 100 hektarlık bir alan 420 konut olarak inşa edildi. Proje sürerken toplu konutların çarşı bölgesindeki bazı cephelerini dönemin önemli sanatçılarının tasarlayacağı mozaiklerle süslenmesi kararı alındı. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk, Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Ercüment Kalmık ve Eren Eyüboğlu bu çağrıya cevap vererek yirminin üzerinde mozaiği duvarlara işlediler.

DEĞERLERİ BİLİNMEDİ

Kimi tahrip olan, kiminin üzerine ise duvar reklamı yapıştırılan mozaikleri ihya etme kararı alan Beşiktaş Belediyesi bu sanat eserlerinin ortaya çıkarılması için bir proje başlattı. 20 eserin şimdiki durumları incelendi ve 7'sinin mantolama altında olduğu; 6'sının üzeri tabela ve reklam panolarıyla kapatıldığı; 2 tanesinin ise baca, sundurma, klima ve benzeri unsurlarla tahrip edilmiş durumda olduğu anlaşıldı. Nurullah Berk'in yaptığı bir duvar mozaiğinin ise vitrin açma amacıyla yıkılarak yok edildiği saptandı. Sadece 4 mozaik iyi durumdaydı.

KAMPANYA BAŞLATILDI

Beşiktaş Belediyesi mozaiklerin eski ve yeni hallerinin olduğu ayrıntılı dosyayı İstanbul III Numaralı Koruma Bölge Kurulu`na göndererek Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nurullah Berk, Ferruh Başağa, Sabri Berkel, Ercüment Kalmık ve Eren Eyüboğlu'na ait 20 sanat eserinin korumaya alınmasını sağladı. Vatandaşlardan da yardım isteyen Beşiktaş Belediyesi mozaiklerin eski hallerini gösteren fotoğraflar veya belgelerin 'Aradığımız parça sizde olabilir' sloganı ile kendilerine ulaştırılmasını istedi. Beşiktaş Belediyesi mozaiklerin cephelerde algılanabilmesi için boya renklerinden, tabela sistemine ve ışıklandırmaya kadar ayrıntılı bir çalışma yapacak, üzerlerinde klimalar, mantolamalar sökülecek, tahrip olan mozaikler orijinaline uygun olarak onarılacak. Böylece Barcelona, Paris gibi Avrupa'nın önemli merkezlerinde görülen duvar sanatının benzerleri Levent'te hayat bulacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duvar mozaikleri yeniden doğacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN