Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'deki Suriyeliler'in sayısı 1 milyonu bulabilir

Giriş Tarihi: 1.5.2013 19:03

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Ortadoğu Sözcüsü Rim es-Salim, "Bu yıl sonunda Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sayısı 1 milyona ulaşabilir" dedi.

Salim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıların yükünü en çok Türkiye'nin taşıdığını belirterek, bu yıl sonuna kadar Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı sayısının 1 milyona ulaşabileceğine işaret etti.

Sözcü Salim, sadece Türkiye'nin 700 milyon dolar maliyetle 17 sığınma kampı kurduğunu ve sığınmacıları kabul için sınırı açık tuttuğunu ifade etti.

Suriye krizinin devam etmesi ve sığınmacıların komşu ülkelere göçlerinin artmasından endişe duyduğunu belirten Salim, "Bu yıl sonu itibarıyla sığınmacı sayısının 3 milyon 500 bine ulaşacağını tahmin ediyoruz. Onların 1 milyonu Türkiye'ye sığınmış olacak. Şu an komşu ülkelerdeki kayıtlı sığınmacı sayısı 1 milyon 400 bin, bunların 400 bini Türkiye'de" dedi.

Sığınmacılara gerekli hizmetin sunulabilmesi için BMMYK'ya maddi destek sunulması gerektiğini söyleyen Salim, BMMYK'nın geçen yıl Kuveyt'te gerçekleştirilen Suriyeliler için uluslararası bağış konferansından 1 milyar dolar istediğini ancak sığınmacı sayısının artması nedeniyle bu miktarın da yeterli olmayacağını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'deki Suriyeliler'in sayısı 1 milyonu bulabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN