Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurdumuzda nasıl geçti?

Giriş Tarihi: 1.5.2013 17:37 Güncelleme Tarihi: 1.5.2013 17:51

İstanbul'un olaylı kutlamalarını tüm Türkiye konuşurken peki diğer illerimiz neler yaptı. 35 yıl sonra ilk kez 1 Mayıs kutlayanlar, halay yerine göbek atanlar, dört dilde kutlama yapanlar, kürsü kavgası yaşanlar ve daha fazlası...

DÜZCE'DE BAYRAM HAVASINDA GEÇTİ

Düzce'de, 1 Mayıs renkli görüntülere sahne oldu. Düzceliler işçisi, kamu emeklisi, işsizi, yoksulu, kadını, genci ve çocuğuyla 1 Mayıs Emekçilerin Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarında buluştu.

1 Mayıs etkinlikleri Düzce Belediyesi önünden Anıtpark'a kadar gerçekleştirilen yürüyüşle başladı. Yürüyenleri kaldırımdan izleyen vatandaşlar, pankart açan ve slogan atan sendikalılara alkış ve ıslıklarla destek verdi. Yürüyüşün en ilginç yanı horon teperek yürüyen işçiler oldu.

Anıtpark Meydanındaki kutlamalarda da işçiler renkli görüntüler oluşturdu. Davul zurnalarla halay çekildi, sloganlar atıldı. Kutlama programında konuşan Sendikalar Platformu Başkanı Murat Ardıç, tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için alana indiklerini kaydederek şöyle konuştu: 'Biz bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, işsizleri, emeklileri, yoksulları, kadınları, gençleri ile birlikte 1 Mayıs'ta tüm Türkiye'de alanlardayız. Barış için, özgürlük için, demokrasi için, ekmek için, daha güzel bir dünyada sömürüsüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam için birlikteyiz. Haklarımız ve özgürlüklerimiz için dayanışma içindeyiz. Sosyal adalet, eşitlik, özgürlük ve sendikal haklarımız için omuz omuzayız."

1 Mayıs 2013'ü güvencesiz, kuralsız çalışmanın yaygınlaştığı koşullarda karşıladıklarını anlatan Ardıç, şunları söyledi: "Emekçilerin yarısı kayıt dışında çalışıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi'nin emek karşıtı yaklaşımlarıyla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor, asgari ücret bölgeselleştirilmek, esnek ve kuralsız çalışma biçimleri yaygınlaştırılmak isteniyor. Sendikasızlaştırma yaygınlaşıyor, sendikal örgütlenmenin önüne engel çıkarılıyor. Örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. Biz sosyal adalet, eşitlik ve demokrasi istiyoruz. Özgürlükçü, eşitlikçi sivil demokratik bir anayasa ve yasalar istiyoruz. Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için, sosyal devlet için alanlardayız.'

Hükümete seslenen Ardıç, Türkiye'yi yönetenlerin temel hedefinin özgürlükçü ve çoğulcu demokrasinin sınırlarını genişletmek olması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: 'Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için uzlaşma, hoşgörü ve bir arada yaşama kültürünün geliştirilmesi için çaba gösterilmelidir. Emekçilerin çıkarları savaşta değil barıştadır. Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' şiarı rehber edinilmelidir."

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tüm kurumlarının hukuk devleti anlayışıyla hareket etmesi gerektiğini anlatan Ardıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Antidemokratik sendikal yasalar değiştirilmeli, toplu pazarlık ve örgütlenmenin önündeki engel kaldırılmalıdır. İnsan onuruna yaraşır iş herkesin hakkıdır. İstihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi temel yaklaşım olmalıdır. Cinayet haline gelen iş kazaları önlenmeli, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri artırılmalıdır. İş güvencesi, işe iadeyi sağlayacak biçimde yeniden ve öncelikle düzenlenmelidir. Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır. Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir haktır. Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir."

Asgari ücretin insan onuruna yakışır bir biçimde belirlenmesi gerektiğini anlatan Ardıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Asgari ücretin bölgeselleştirilmesi girişimlerinden vazgeçilmelidir. Esnek ve kuralsız çalışma biçimlerini yaygınlaştırma girişimlerine son verilmelidir. Taşeronlaşma engellenmeli, asıl işin taşeronlara yaptırılması uygulamasından vazgeçilmelidir. Vergi adaletsizliği giderilmelidir. İşsizlik Fonu'nda biriken para Fon'un oluşturulma amaçları doğrultusunda kullanılmalı, sosyal güvenlik fonlarının amacı dışında kullanılması düşüncesinden vazgeçilmelidir. Doğal yaşam korunmalı, ekolojik çevre tahribatına son verilmelidir. Engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılması sağlanmalıdır. İşçiler, kamu emekçileri, emekliler, işsizler, yoksullar, kadınlar, gençler, ekmek, barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs'ta alanlardayız. 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü tüm emekçilere kutlu olsun'

Alanı dolduranlar olaysız bir şekilde dağıldı.

RİZE'DE 35 YIL SONRA İLK KEZ 1 MAYIS KUTLANDI

Rize'de 1978 yılında son olarak Halk Evleri ve Tek-Gıda İş Sendikası tarafından kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı, 35 yıl aradan sonra bugün aynı meydanda ilk kez kutlandı.

Rize'de Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önündeki kutlamaya; Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Tek Gıda-İş Sendikası, Eğitim-İş, Genel Sağlık-İş, Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İşçi Partisi (İP) destek verdi. Az sayıda kişinin katıldığı kutlama 1 Mayıs müzikleri eşliğinde halaylar çekilerek başladı. Hükümetin aleyhin sloganların atıldığı, dövizlerin açıldığı kutlamada katılımcı kuruluşların temsilcileri konuşmalar yaptı. Kutlama alanında resmi polis görevlendirilmedi. Kutlama yapılan konuşmaların ardından olaysız bir şekilde son buldu.

MARDİN'DE 1 MAYIS DÖRT DİLDE KUTLANDI

Mardin'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Süryanice yazılan '1 Mayıs kutlu olsun' pankartı ile kutlandı.

Mardin'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliğine, KESK, DİSK, TMMOB, İHD, HDK, Mardin Barosu, Kızıltepe Çevre Gönüllüleri, Mardin Tabipler Odası'nın organize ettiği 1 Mayıs mitingine BDP'li Mardin bölge parti ile belediye çalışanları, MEYA-DER, MADAY-DER, KURDÎ-DER, TES-İŞ, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. KESK binası önünde toplanan işçiler def eşliğinde yürüyüş korteji oluşturdu. Geniş güvenlik önlemleri altında BDP'liler ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar, yeşil, sarı, kırmızı flamalarla 1 Mayıs miting alanına Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve Arapça olmak üzere 4 dilde '1 Mayıs kutlu olsun' ile Fransa'nın Paris kentinde öldürülen 3 kadın siyasetçinin pankartı arkasında yürüdü. Mitingin açılış konuşmasını yapan 1 Mayıs Tertip Komitesi ve Sağlık Emekçileri Sendikası Başkanı Hamid Kasap, kapitalizmin içinde bulunduğu krizle tarihin yeniden bir dönüm noktası yaşadığını belirterek, tüm dünya işçilerine, emekçilerine neoliberal saldırıların artığını söyledi. Kasap, "21 Mart'ta Amed'de gerçekleşen tarihi Newroz başta Amed halkı olmak üzere bütün dünya tanıklık etti. Newroz'un kitleselliği ve Abdullah Öcalan'ın okunan mesajı dünyaca takdir gördü ve alkışlandı. Kürt ve Türk halkları başta olmak üzere ülkemizde yaşayan tüm halklara ve kamuoyuna hitaben hazırladığı manifesto niteliğindeki deklarasyonla başlatmış olduğu demokratik kurtuluş ve özgür yaşamı inşa etme hamlesi, yeni süreci başlatmış ve barış adına umutlar yaratmıştır. Demokrasi, özgürlük ve barış ortak talep ise herkesin bu başlatılan sürece dört elle sarılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu anlamda KCK adı altında tutuklanan seçilmiş Kürt siyasetçileri, sivil, gazeteci, hukukçu, öğrenci ve KESK'li tüm tutsakların bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. PKK'nın geri çekilmesini çok önemli bir hamle olarak görüyor ve bunun Türkiye halkları ve Ortadoğu halkları açısından çok önemli olduğunu belirtmekte yarar görüyoruz. Bu süreç bir uzlaşı sürecidir. Bu uzlaşı sürecinin sonunda mutlaka tam demokratik bir Türkiye ortaya çıkacağına olan inancımızla demokratik bir Türkiye'nin inşası açısından hükümetin gerekli adımları atması ve bu çözüm sürecine doğru bir dille yaklaşması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak ve Ortadoğu barışına giden yolu açacağı aşikardır. Bu süreçte özellikle Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak, Kürt halkının inkarını sona erdirecek, varlığını ve özgürlüğünü kabul edecek, tüm kimliklerin, inançların ve mezheplerin hak ve özgürlüklerini garanti altına alacak, eşitliğini sağlayacak olan yeni demokratik bir anayasanın yapılması hayatidir" dedi.

Konuşmaların ardından, KESK 7 Renk Grubu, Grup Bajar, Grup Roj ve Ozan Irmak'ın sahne almasıyla miting sona erdi.

EDİRNE'DE 1 MAYIS'TA İŞÇİLER HALAY ÇEKTİ, ROMANLAR GÖBEK ATTI

Edirne'de 1 Mayıs İşçi Bayramı coşkulu bir şekilde kutlandı. İşçiler halay çekerken, Roman vatandaşları da göbek atarak Edirne'deki 1 Mayıs kutlamalarına ayrı bir renk kattı.

Edirne'deki 1 Mayıs kutlamalarının adresi Saraçlar Caddesi oldu. Öğle saatlerine doğru Edirne Belediye Başkanlığı binası önünde toplanan sendikalar, siyasi parti grupları, vatandaşlar, işçiler ve öğrenciler daha sonra kortej halinde Londra Asfaltı üzerinden Saraçlar Caddesi'ne yürüdü. Marşlar ve sloganlar eşliğinde yürüyen kalabalık, Saraçlar Caddesi'ne ulaştıktan sonra halay çekerek 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, Atatürk Düşünce Derneği gibi sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden oluşan gruplar, ellerindeki bayraklar ve flamalarla kortej oluşturdu. Sloganlar eşliğinde kutlamaların yapıldığı Saraçlar Caddesi'ne yürüyen kalabalık, burada halay çekti. Edirne'deki sendika temsilcileri birer konuşma yaparken kutlamalara katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanırkulu da kendi yazdığı 1 Mayıs şiirini okudu. Tanrıkulu şiirinde, barış ve kardeşliğe vurgu yaptı.

Yaklaşık iki buçuk saat süren kutlamalarda renkli görüntüler de oluştu. İşçiler 1 Mayıs'ı halay çekerek kutlarken bazı Roman vatandaşlar da çalan davul zurna eşliğinde göbek attı.

Bu arada, Edirne'deki kutlamalar Ankara'dan canlı izlendi. Edirne emniyetinde görevli polisler tarafından çekilen görüntüler, 3G teknolojisi ile İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da takip edildi.

Edirne İl Emniyet Müdürü, yardımcıları ve şube müdürleri ile birlikte kutlamaları şehir merkezindeki bir parktan takip etti. Kutlamalar nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatılırken polisin çevrede geniş güvenlik önlemleri aldığı dikkatlerden kaçmadı.

MALATYA'DA OLAYSIZ 1 MAYIS KUTLAMASI

1 Mayıs Malatya'da da düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları olaysız bir şekilde başlayarak, olaysız bir şekilde sona erdi.

KESK tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamalarına CHP, İP, ÖDP, ESP gibi çok sayıda sol parti ile birilikte sol sendikalar destek verdi. 100. Yıl Kavşağı'nda düzenlene mitinge CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani'de katıldı ve birer konuşma yaptı. Konuşmalar öncesinde davul-zurna eşliğinde mitinge katılanlar halaylar çektiler.

Milli Egemenlik Caddesi 100.Yıl Kavşağı'nda gerçekleştirilen kutlamalarda miting düzenleme tertip komitesi adına KESK Denem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur bir konuşma yaptı. Baytemur, 'Bugün kapitalizmin içinde bulunduğu krizle tarih yeniden bir dönüm noktasını yaşıyor. Dünya kapitalizmi 2. Dünya Savaşından beri ilk kez bu denli bir daralma yaşarken, tüm dünya işçilerine, emekçilerine neo liberal saldırılar artıyor. Yoğun mücadelelerle kazanılmış haklar ellerinden alınıyor, ücretleri düşürülüyor, sermaye bir kez daha emeğin kazanılmalı üzerinden hegomanyasını güçlendirmeye çalışıyor, sömürüyor, yıkıyor, yok ediyor, talan ediyor. AKP iktidarı eliyle ülkenin ve emekçi halkın geleceği karartılmaya çalışılıyor. Yukarıdan aşağıya devletin tüm kurumları üzerinde kurulan tekelci iktidar, başkanlık sistemi ile tek adam diktasına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bir avuç zenginin daha fazla zenginleşmesi için milyonlar yoksullaştırılıyor. Bu düzen, hayatın her alanını ticarileştirerek başta sağlık ve eğitim olmak üzere en temel haklarımızı bile ellerimizden alırken, bizlere sefalet ücretleriyle açlığı, yoksulluğu reva görüyor. Dizginlerinden koparılmış sermayeye 'Daha ucuz emek, daha fazla kar' için taşeron tipi güvencesizliklerle kölelik düzenini inşa ediyor' dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, Türkiye'nin en fazla tutuklu milletvekili, en fazla tutuklu öğretmen, en fazla tutuklu öğrenci ve en fazla tutuklu sendikacı bulundurma konusunda dünyada rekoru elinde bulundurduğunu söyledi.

Bazı sol hareketlerin liderlerinin isimlerini sayarak, onların yoldaşları olduklarını söyleyen Ağbaba, İstanbul Taksim'deki olaylara da tepki göstererek, 'İşçileri, emekçileri, solcuları asla susturamayacaksınız. 1 Mayıs maalesef her zamankinden daha fazla örgütlü güçlerin, sendikaların baskıya uğradığı bir gün olarak görüyoruz. Bu meydanda bulunanlara soruyorum, bizler ne yapacağız, bizler teslim mi olacağız? Bizler işkencehanelerde işkencecilere tek bir bildiğini söylemeyen İbrahimlerin yoldaşlıyız. Bizler her türlü baskıya rağmen, katledilen ama teslim olmayan Mahir Çağanların yoldaşıyız' ifadelerini kaydetti. 1 Mayıs kutlaması olaysız sona erdi.

DENİZLİ'DE 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Denizli'de coşkuyla kutlandı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm Türkiye'de olduğu gibi Denizli'de de kutlandı. Birçok sendika siyasi parti ve grubun katıldığı 1 Mayıs için gruplar kendileri için belirlenen bölgelerde toplandı. 900'e yakın polisin görev yaptığı geniş güvenlik önlemleri aldığı 1 Mayıs için gruplar, Delikliçınar Meydanı'ndan miting alanına kadar yürüdü. Yol boyunca slogan atan grup renkli görüntüler oluşturdu. İki defa polisin arama noktasından geçen gruplar, miting alanına geldiğinde coşku doruğa çıktı. Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlamalarında grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Denizli Şube Başkanı Ali Şimşek, Taksim'de mitinge katılanlara yapılan müdahaleyi kınayarak, 'Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı ve haklarımız için meydanlardayız. Taksim'de yaşanan olaylar 1 Mayıs coşkusuna gölge düşürmüştür. Polisin müdahale etmesini kınıyoruz' dedi. Konuşmaların ardından grup çalınan parçalar ile halay çekti. Üç saat süren Denizli'deki 1 Mayıs etkinlikleri olaysız sona erdi.

Antalya'DA 1 MAYIS KUTLAMALARINDA ARBEDE

Antalya'da, 1 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde yapılan kutlamalar sırasında, üzerini aratmak istemeyen Barış ve Demokrasi Partililer (BDP) ile polis arasında arbede yaşandı. Bir polisin biber gazıyla müdahale ettiği olaylarda, bir eylemci ile ayağına bariyer düşen bir bayan polis hafif yaralandı, bir polis baygınlık geçirdi.

Antalya'da 1 Mayıs kutlamaları çerçevesinde Konyaaltı Caddesi üzerindeki Atatürk Parkında düzenlenen etkinlik polisin müdahalesine sahne oldu. Giriş kontrol noktasında üzerlerini aratmak istemeyen BDP'lilere polis müdahale etti. Biber gazıyla dağıtılan grubun yatıştırılıp alana alınmasının ardından yine üzerlerini aratmadan alana girmek isteyen Dev-Lis grubu ile polis arasında ikinci kez arbede yaşandı. Yaşanan arbedede eylemcilerden birinin tekme darbesiyle bir polis hafif yaralanırken, ayağına bariyer düşen bir bayan polis memuru ile bir eylemci hafif yaralandı. Olaylarda bir eylemci gözaltına alındı.

Bu sırada alana giren BDP'li grubun terör örgütü elebaşısı lehine Kürtçe ve Türkçe sloganlar atması üzerine alanda bulunan Cumhuriyet Halk Partililer (CHP) tepki gösterdi. Türk bayrakları açarak grubu protesto eden CHP'liler ile BDP'liler arasında arbede yaşandı. Ellerindeki pet şişeleri ve bayrakları birbirine atan iki grup arasındaki arbedenin ardından CHP, olayları protesto ederek alandan ayrıldı. Grupların yatıştırılmasının ardından etkinlik kaldığı yerden devam etti.

DİYARBAKIR'DA OLAYSIZ 1 MAYIS

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Diyarbakır'da düzenlenen mitingle kutlandı.

BDP il teşkilatı ve çeşitli sendikalar tarafından İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, bugünlerde adına "barış ve çözüm süreci" denilen yeni bir döneme girildiğini anımsatarak, kendilerinin de bu sürecin merkezinde yer aldığını söyledi.

Ayna, demokratik siyasetin, tüm farklılıkların, sınıfların, halkların, kadının ve erkeğin hem yaşamda hem de siyasette eşit olması anlamı taşıdığına değinerek, faşistlerin, ırkçıların ve Hitlervari siyasetten yana olanların sürecin dışında kalacağını savundu.

Genel-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Remzi Çalışkan ise Kürt sorununda çözüme bir adım daha yakın olduklarını bildirerek, barış tohumlarının ekildiği yeni süreçte, emekçilerin de barış istediğini kaydetti.

Güven ortamına zarar verilmemesi gerektiğine işaret eden Çalışkan, "Kürt halkının statüsünün, anadilinin demokratik bir anayasa ile güvence altına alınmasını istiyoruz. Ölümler değil, barış ve kardeşlik olsun. Silahların değil, siyasetin barışın dili olmasını hayal ettik" dedi.

Konuşmaların ardından terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın "1 Mayıs" mesajının okunduğu mitingde, katılımcılar davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Miting, olaysız sona erdi.

TRABZON'DA 1 MAYIS KUTLAMALARI

Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Trabzon'da düzenlenen yürüyüş ve etkinlik programıyla kutlandı.

Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti üyeleri, Atatürk Alanı'na kadar ellerinde bulunan pankart ve dövizlerle yürüdü. Güvenlik güçlerinin kontrolünde alana giriş yapan yaklaşık 2 bin kişi, türküler söyledi, horon tepti.

KESK Trabzon Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Muhammet İkinci, 1 Mayıs'ın birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu belirterek, "1 Mayıs hiçbir zaman eskimeyen, önemini yitirmeyen, her yıl daha da anlamlı hale gelen bir gündür. Her yılın 1 Mayıs'ı dünyadaki ve Türkiye'deki siyasal, sosyal, ekonomik değişim ve gelişmelerin izlerini taşır" dedi.

ADANA'DAKİ 1 MAYIS'TA SICAK DAMGASINI VURDU

Adana'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının öğle saatlerinde yapılması nedeniyle, yüzlerce kişi sıcaktan etkilenirken, birçok kişi baygınlık geçirdi.

Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde toplanan, çeşitli sendika, meslek örgütü, parti, STK üyesi ve vatandaşlar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı. Grup, 'durma haykır, taşerona hayır' sloganları eşliğinde yürüdü.

Yürüyüşe katılan Mat Sanat Kolektifi üyeleri de, çaldıkları saksafon ve trombonlar ile 'özgür sanat'a dikkat çekti. Grup, 'Sınırsız ve sınıfsız bir dünya için yaşasın özgür sanat' pankartı açtı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin altında, kutlamanın yapılacağı Umur Mumcu Meydanı'na gelen gruplar, burada; Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Lazca 'hoş geldiniz' konuşmalarıyla karşılandı. Kutlama programına katılan binlerce kişi, çeşitli dillerde söylenen şarkı ve türkülere eşlik ederek, 1 Mayıs coşkusunu yaşadı.

1 Mayıs Tertip Komitesi'nin kutlama programını öğlen saatinde başlatması nedeniyle, 40 dereceyi bulan hava sıcaklığında birçok vatandaş sıcaktan etkilendi. Baygınlık geçiren birçok kişiye de sağlık ekipleri müdahale etti. Bazı vatandaşlar ise sıcaklardan, ellerindeki dövizleri kafalarına tutarak ya da ağaçların gölgesinde oturarak korunmaya çalıştı.

Kutlama etkinliklerinde, çok sayıda polis güvenlik amaçlı görev yaparken, bazı polislerin ağaçlara ve pencerelere çıktığı görüldü.

ŞIRNAK'TA DAVULLU ZURNALI 1 MAYIS

Şırnak'ın Cizre ilçesinde işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, davul zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

Cizre'de 1 Mayıs nedeniyle sabah saatlerinden itibaren Şırnak il ve ilçelerinden gelen DİSK, KESK, Eğitim-Sen, SES, Tümbel-Sen, Haber-Sen, Tarımorkam-Sen, Şırnak Tabipler Odası, Eczacılar Odası, TMMOB, İHD, Kurdi-Der, BDP il, ilçe yöneticilerinin aralarında bulunduğu çok sayıda kişi KESK Platformu Cizre Şubesi önünde toplanarak davul zurna eşliğinde halay çekti. Çekilen halayların ardından işçiler 1 Mayıs'ı kutlamak amacıyla Kırmızı Medrese arkasındaki alanda düzenlenen mitinge katılmak üzere yürüyüşe geçti. Kırmızı Medrese arkasındaki boş alanda yapılan mitingde ilk olarak Mem u Zin Kültür ve Sanat Merkezi (MKM) çocuk folklor ekibi sahneye çıkarak yöresel halaylar çekti. Ardından KESK ve DİSK adına açıklamalar yapıldı. Cizre'deki 1 Mayıs mitinginde konuşan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cizre'den Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs'ı kutlamak için direnen emekçilere selam gönderdiğini söyledi.

1 Mayıs'ı, Türkiye'de dünyada ve her yerde çok sayıda kişinin alanlara çıkarak kutladığını belirten Kaplan, "Taksim iktidarların korkusu olduğu için emekçilerin sesine tahammülleri olmadığı için meydanı kapatmak istiyorlar. Ne 77 1 Mayıs'ının kurşunları, ne gaz bombalarını kullananız ne de iktidarınız Taksim Meydanı'nı işçinin ve emekçinin meydanı olmaktan çıkaramayacaktır. Sendikal haklara göz dikiliyor, grev hakları alınıyor, çalışma özgürlükleri kısıtlanıyor, muhalifse Cizre'de olduğu gibi görevden uzaklaştırılıyor. Biz bunu kabul etmeyeceğiz. İşçinin ve emekçinin sendikal hak özgürlüklerinin güvence altına alınması bizim için vazgeçilmezdir" diye konuştu. Çözüm sürecinde Şırnak'ın tarihsel bir noktayı temsil ettiğini ifade eden Kaplan, "Eğer bir gün gerçek anlamda Türkiye'ye barış gelirse Cizre'de bunun işaretini alacaksınız. Cizre'de İdil Caddesi'nde ne zaman panzerlerin, TOMA'ların üstünü çiçeklerle süsleyip, çocuklar onların üstüne çıkıp tur atarsa işte o zaman anlayacaksınız ki Cizre'deki bu görüntüden Türkiye'ye barış gelmiştir. Silahlar susuyor, sınır dışına çekiliyor Cizre'de bazı karanlık güçler rahat durmuyor. Sivil görevli silahını çekip sivil vatandaşı çoluk, çocuk demeden vuruyor. Görevlisi muhalif diye öğretmenini görevden alıyor, sağlıkçısını görevden alıyor, partizanlık ve kadrolaşma yapıyor. Sonra Barış zamanı diyoruz ve biraz rahatla olsun diyoruz ama çarşıdaki karakolun önünde daha önce iki panzer dururken şimdi ise 6-7 panzer ve 2 TOMA bekliyor peki biz barışı böylemi karşılayacağız. Bu halk ile devlet birbirinden kopmuşsa bu güvencesizlik nedenindendir ve bu kopuşu gidermekte hepimizin görevidir" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 1 Mayıs kutlamaları, MKM bünyesinde faaliyet yürüten Koma Gulilken Botan, Şırnak Kültür Merkezi'nden Koma Serkeftin ve Koma Hemdem'in konseriyle devam etti.

BALIKESİR'DE 1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

Balıkesir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bayram havasında kutlandı. Bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden oluşan tertip komitesi tarafından düzenlenen kutlamalar olaysız sona erdi. Belediye Başkanı İsmail Ok'un da Belediye-İş Sendikası üyeleriyle katıldığı kutlamalarda, İstanbul'da yaşanan olaylar protesto edildi.

Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Çarşamba Pazarı'nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Kuvayi Milliye Meydanı'na kadar yürüdü. Meydana polis kontrolünden geçilip girildikten sonra miting alanında toplandı. Saygı duruşu ve İstikl'l Marşı ile başlayan kutlamalarda Başkan Ok, yaptığı konuşmada işçi ve emekçilerin bayramını kutladı. Emeğin kutsal olduğunu söyleyen Ok, belediye başkanı olmadan önce kendisinin de sendika temsilcisi olarak kutlamalara ve hak arama eylemlerine katıldığını belirtti.

Tertip komitesi adına konuşan Türk-İş İl Temsilcisi Ahmet Demirer ise Türkiye'de yaşanan işçi ölümlerine değindi: "Bugün ülkemizde emekçilerin yarısı kayıtdışı çalışıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi'nin emek karşıtı yaklaşımlarıyla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor, asgari ücret bölgeselleştirilmek, esnek ve kuralsız çalışma biçimleri yaygınlaştırılmak isteniyor. Taşeron işçiliği yaygınlaştırma, kuralsızlaştırma planlan yapılıyor. Örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. Bu meydanlarda bulunan emekçiler, bu iş cinayetlerinin hesabını mutlaka soracaktır."

Yerel bir müzik grubunun konseriyle sona eren kutlamalarda Türk-İş, KESK, DİSK, Genel-İş, Teksif, Türk Metal-İş, Belediye-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, CHP, İP, ÖDP, BDP, İnsan Hakları Derneği gibi sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiler pankart açtı.

SİVAS'TAKİ 1 MAYIS HALAYINA SİMİTÇİLERDE KATILDI

Sivas'ta '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' coşkuyla kutlandı.

Mevlana Mahallesi'nde toplanan sivil toplum örgütleri, Mevlana miting alanına doğru yürüyüşe geçtiler. Sivas Emniyet Müdürlüğü'nün yoğun güvenlik önlemleri arasında oluşturulan kontrol noktalarında yapılan üst aramalarının ardından gruplar alana geldiler. Özel harek't polisleri de belli noktalara konuşlandırılarak çevrede adeta kuş uçurtmadı.

Sivil toplum örgütleri ellerinde flama, bayrak ve afişler ile çeşitli sloganlar attı. Grup miting alanına ilerlerken bazı evlerin balkonlarında Türk bayrağı sallandı. Bazı aileler miting alanına çocuklarıyla gelirken, aşırı sıcağa dayanamayan çocukların uyuduğu görüldü.

KESK Dönem Sözcüsü Elif Karasu, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili bir konuşma yaptı. Mitinge destek vererek parti teşkilatı ile birlikte mitinge katılan CHP Sivas İl Başkanı Ulaş Karasu, '1977 yılında 1 Mayıs'ta devlet törenine kurban giden arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum' dedi.

Bu yıl ilk defa 1 Mayıs kutlamalarına katılan Kamu Şirket İşçileri Federasyonu adına konuşan Federasyon Başkanı Adem Kuru ilk defa 1 Mayıs kutlamalarına katıldıkların bundan sonra taşeron işçilerin hakları verilene kadar 1 Mayıs'ı hep birlikte kutlayacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından 1 Mayıs çekilen halaylar ile birlikte coşkuyla kutlandı. Simitçilerde başlarında simitleriyle halaya girerek 1 Mayıs coşkusuna ortak oldu. Yaklaşık 3 saat süren kutlamalar olaysız bir şekilde sona ererken, kirlenen miting alanını üniversite öğrencileri temizledi.

İZMİR'DE 1 MAYIS AYRI MEYDANLARDA KUTLANDI

İzmir'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Alsancak Gündoğdu Meydanı ve Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda ayrı ayrı kutlandı. Bornova Meydanı'nda İşçi Partisi kutlamaları gerçekleştirirken diğer gruplar ise Gündoğdu Meydanı'nda toplandı.

İşçi Partisi, Cumhuriyet İçin Güçbirliği Platformu ve İzmir Tabip Odası, Gündoğdu Meydanı'nda İstiklal Marşı okunmayacağı, mitingin çözüm süreci için kullanılacağı ve bazı gruplarla aynı alanda bulunmak istememeleri gibi nedenlerle 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Cumhuriyet Meydanı'nda buluştu. Bornova Stadı'nın önünde toplanan gruplar kortej oluşturup yürüyerek kutlamaların yapılacağı meydana yürüdü. Polisin kutlama alanındaki güvenlik önlemlerinden geçen bin 500 kişi ellerinde flama ve bayraklarla meydana giriş yaptı. 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Yaşasın tam bağımsız Türkiye' sloganları atan grup, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek 1 Mayıs'ı kutlamaya başladı. Bornova'daki kutlamalara Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)'de katıldı.

Bornova Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalarda şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Meydandaki Atatürk anıtına çelenk bırakılıp İstiklal Marşı okundu. Düzenleme komitesi adına kürsüden anons yapan sendikacılar alandaki kalabalığa Türk Bayraklarını havaya kaldırma çağrısında bulundu. Meydanda toplanan grubun kutlamaları devam ediyor.

KÜTAHYA'DA 1 MAYIS KUTLAMALARINDA 'KÜRSÜ' GERGİNLİĞİ

Kütahya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü münasebetiyle yapılan kutlamada Tertip Komitesi ile kutlamalara katılan CHP'liler arasında konuşma hakkı verilmediği gerekçesiyle gerginlik ve arbede yaşandı.

Zafer Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarını düzenleyen Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonuna (KESK) bağlı sendikaların temsilcileri ile kutlamalara katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya İl Teşkilatları arasında gerginlik yaşandı. Kutlamalarda yapılan konuşmalarda kendilerine söz hakkı verilmediği gerekçesiyle oluşturulan kürsüye çıkan CHP Kütahya Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Öztürk, elindeki megafonlar konuşmaya başladı. Tertip komitesi de kutlamalar öncesinde CHP'ye programın bildirildiğini, CHP'den de kutlamalarda bir bayanın konuşma yapacağı yönünde kendilerine bilgi ulaştığını, ancak bayanın konuşmadığını belirterek Gençlik Kolları Başkanının program dışı olacağı için kürsüde konuşma yapamayacağını söyledi. Bunun üzerine CHP Gençlik Kolları Başkanı Öztürk de elindeki megafonla, 'Taksimde kutlamalara izin vermeyen zihniyet ile burada kutlamaları tertip edenlerin zihniyeti aynı' dedi.

Kürsüdeki CHP'lilerin kürsüden indirilmesi için olayı polise bildiren tertip komitesi ile CHP'liler arasında arbede yaşandı. Polis kürsüye çıkarak CHP'lileri kürsüden indirdi.

Daha sonra kutlamalara katılan CHP Kütahya Teşkilatları sloganlar atarak kutlama alanını terk etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurdumuzda 1 Mayıs nasıl geçti?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN