Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci kalpler partisi

16 yıldır nakil kalple yaşayan en uzun ömürlü hasta Peker, 17 yaşındayken yeni kalp takılan Şahin, geçen hafta yeni kalbiyle hayata tutunan Uysal bir araya geldi

Giriş Tarihi: 2.5.2013
İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen bir partide, ikinci kalbiyle yaşayanlar buluştu. 16 yıl önce kalp nakli yapılan ve bugün 55 yaşında olan, 'Türkiye'nin yaşayan en uzun ömürlü kalp nakli operasyonu geçirmiş hastası' Bahattin Peker ve henüz 17 yaşındayken kalp nakli yapılan 100'üncü hasta Gülahmet Şahin ve 116'ncı kalp nakli hastası 52 yaşındaki Senai Uysal doktorlarıyla birlikte ikinci hayatlarını kutladı. Türkiye'de ilk başarılı kalp naklini yapan Prof. Dr. Cevat Yakut, hastane başhekimi Prof. Dr. Ali Metin Esen ve Kalp Damar Cerrahisi Öğretim Görevlisi Uzm. Dr. Mehmet Balkanay da hastalarını yalnız bırakmadı.

HAYALİ ÖĞRETMENLİK
İntihar eden bir gencin kalbiyle ikinci hayatına başlayan Gülahmet Şahin, "Nefes darlığı için hastaneye gittim. Kalp yetmezliği teşhisi koydular. 20 gün yoğun bakımda yaşam mücedelesi verdim. Yoğun bakımdan çıktıktan 5 gün sonra kalp bulundu.Mutluyum. İnsanlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Dinimizce de sakınca olmadığı halde 'caiz değil' deyip organ bağışlamayanlar var" dedi. Bu yıl, üniversite sınavına giren Gülahmet Şahin, bilgisayar öğretmeni olmak istiyor. Hayallerini gerçekleştirmesini intihar eden gencin ailesinin organ bağışı kararına borçlu olduğunu anlatan Şahin, onlarla her fırsatta görüştüğünü, kendilerine bir can borcu olduğunu ve artık kendisinin de o ailenin bir ferdi olduğunu söyledi. Henüz bir hafta önce başkasından nakledilen kalple yaşama tutunan 116'ncı kalp nakilli hasta olan 52 yaşındaki Senai Uysal, "Hastaneye yattığımda nefes bile alamıyordum. Doktorum, sabaha karşı sana kalp bulduk dedi. Şaka yapıyor sandım. Doktorlarım gece gündüz demeden bizi kurtarmak için çalışıyor. Onlara da organ bağışlayan aileye de çok teşekkür ediyorum" diyerek yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı. Peker ise kendisi gibi ikinci kalple hayata tutunanlarla birarada olmaktan mutluluk dyduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci kalpler partisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN