Kalacakları ni kendileri yaptı

Giriş Tarihi: 2.5.2013 11:23

Açık 'ndeki tutuklu ve hükümlülerden oluşturulan "inşaat iş kolu", kuruma tahsis edilen binadaki parmaklık, ranza, dolap gibi donanımları ve çevre düzenlemesini kendileri yaptı.

Çeşitli suçlardan girdikleri nde meslek sahibi olan hükümlüler, kendileri için açılan demir, mobilya, inşaat, fırın ve terzi gibi kurslarda öğrendikleri mesleklerle hem harçlıklarını çıkarıyor hem de kaldıkları cezaevi gibi kurumlar için gerekli malzemelerin üretimini gerçekleştiriyor.
Cezaevinin kapasitesinin yetersiz kalması nedeniyle kuruma tahsis edilen İl Özel İdaresi'ne ait eski bina, hükümlüler tarafından cezaevine dönüştürüldü.Kalacakları yerlerdeki parmaklık, ranza, dolap, nevresim ve çevre düzenlemesi gibi pek çok işçilik, tutuklu ve hükümlüler tarafından yapıldı.
Cezaevi Müdürü Muzaffer Avcı, kurumun kapasitesini artırdıklarını ancak fiziki imkanların yetersiz kaldığını söyledi.

Ek bina arayışına girdiklerini ve Vali İrfan Balkanlıoğlu'nun talimatıyla -Konya karayolundaki eski İl Özel İdaresi binasının cezaevine tahsis edildiğini belirten Avcı, şöyle devam etti:

"Bina bize yıl başında tahsis edildi. 25 gün gibi kısa bir sürede binanın işlerini tamamlayarak 26 Ocak'ta buraya taşındık. Daha önce burası Köy Hizmetleri binası olarak kullanılıyormuş. Bu binayı cezaevine dönüştürdük. Bazı tadilatlar ve bakımını yaptık. Şimdi de çevrede ağaçlandırma faaliyetlerini yapıyoruz. Arazi tamamen bize tahsis edilirse hayvancılık ile turşuculuk iş kollarının bir kısmını buraya taşıyacağız. Zaten bir cezaevi faaliyeti için gerekli olan alanımız var ve binamız yeterli."

Avcı, "inşaat iş kolu"nda görevli tutuklu ve hükümlülerin, yeni binanın onarım ve donanımını gerçekleştirdiğini anlattı.

"Yeni taşındığımız cezaevindeki işler dahil bütün bu işleri mahkumlardan oluşan 'inşaat iş kolu' yapıyor" diyen Avcı, çevre düzenlemesiyle çalışmaların tamamlanacağı bilgisini verdi.

Ek binanın kapasitesinin 224 kişi olduğunu ancak şimdilik yaklaşık 50 hükümlü bulunduğunu dile getiren Avcı, burada yeni iş kolları için eğitimler verme hazırlıklarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

"BURADA MESLEK SAHİBİ OLDUK"

Maket ustası bir hükümlü de cezaevinde maketten el işleri yapmayı öğrendiğini, gemi, uçak gibi maketler yaptığını söyledi.

Başka bir hükümlü ise müzisyen ailede yetiştiğini belirterek, ney üflemeyi cezaevinde de sürdürdüğünü kaydetti.

Maket ustalığıyla uğraşan hükümlülerden biri, zaman geçirmek için maket işleri yaptığını ve zamanla usta olduğunu ifade ederek, "Hem vakit geçirmek için uğraşıyorum hem de burada kalan diğer hükümlülere öğretiyorum. Sandık, gemi gibi el işlerini yapıyorum. Burada meslek sahibi olduk" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalacakları cezaevini kendileri yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN