'Kangal köpeklerimi gezdirip kilo verdim'

Giriş Tarihi: 2.5.2013

Bir dönem Kanserle Savaş Derneği Başkanlığı da yapan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncer "Öğrenciyken obezdim. 30 kilo zayıfladım" dedi

Obeziteyle mücadele ederek tam 30 kilo veren Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncer, formda kalmasının sırrını SABAH'la paylaştı. Az yemek ve spor yaparak formunu koruduğunu anlatan Tuncer, "Köpek gezdirmek iyi kilo verdirir. Ben her sabah kangal gezdiriyorum" dedi. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Tuncer, SABAH Ankara Temsilciliği'ni ziyaretinde öğrencilik yıllarında obez olduğunu söyleyerek "Sıkı diyet ve sporla tam 30 kilo verdim" dedi. Tuncer, formunu nasıl koruduğunu ve diyet uzmanlarının formüllerini de değerlendirdi.

KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ ŞART
Daha önce Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığını yapan Prof. Tuncer, kanserde olduğu gibi diyette de "Kişiye özel tedavi" olması gerektiğini söyledi. Öğrencilik yıllarında 100'ün üzerinde kiloya sahip olduğunu ve sıkı bir diyet ve spor yaparak bu kilolarından kısa sürede kurtulduğunu belirten Tuncer, istediği kiloya ulaştıktan sonra bir daha hiç "aşırı kilolu" olmadığını anlattı. Her zaman kilosuna dikkat ettiğini, buna göre beslendiğini anlatan Tuncer, beslenmenin kişiye özel olduğunu ve kişinin yeme-içme, hareket durumuna göre kilo verebileceğini söyledi.

AZ YEMEK, ÇOK HAREKET
Kendisinin az yiyerek ve çok hareket ederek formunu koruduğunu belirten Tuncer, üniversitenin yoğun temposundan bulduğu her fırsatta kangal cinsi köpeklerini gezdirerek spor yaptığını anlattı. İki tane kangal köpeği olduğunu kaydeden Tuncer, "Onları gezdirirken ciddi anlamda efor sarf ediliyor" dedi.

DİYETTE YAPILAN HATALAR
Her gün gazete ve televizyonlarda beslenme uzmanlarının kilo verdirme formülleri açıkladığına dikkat çeken Tuncer, diyet konusunda yapılan hataları şöyle sıraladı:
HERKESE UYMAZ: Bütün hocaların, uzmanların diyet formülleri doğru ancak her diyet her bünyeye uygun değil. Son dönemde herkes pilotların diyeti olarak bilinen protein diyeti yapmaya başladı. Bu doğru değil. 15-19 yaş arasındaki obez çocukların hepsine bu diyeti verebilirsiniz ama ileri yaşlara olmaz. Böbrek sorunundan tutun da birçok sağlık problemine yol açabilir.
MUCİZE BEKLİYORUZ: Bizim halk olarak doğu kültürümüz var. Mucizeye inanıyoruz. Bilime çok geç inandık. Bu nedenle bir formülün herkeste aynı etkiyi göstereceğini düşünüyorlar. Yanılıyorlar.
KANSER BİLE KİŞİYE ÖZGÜ: Tıpta eskiden herkese aynı tedavi uygulanırdı. İlaç dozu kiloya göre ayarlanırdı. Şimdi bu değişti. Kişinin beslenmesine yaşam tarzına göre ilaç dozu ayarlanıyor. Kanserden, kronik hastalıkların tedavisine kadar bu böyle. Diyet de böyledir, kişiye özgü beslenmek gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kangal köpeklerimi gezdirip kilo verdim'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN