Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ODTÜ: Baş atlamamış, atılmış

Giriş Tarihi: 2.5.2013

ODTÜ'nün fizikçi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi heyeti, Bodrum'da yaptığı inceleme sonucu hazırladığı raporda, manken Aslı Baş'ın reflekssiz bir kütle gibi düştüğü tespitinde bulunup "Bu, boşluğa bırakılmış bir cismin hareketi" yorumu yaptı

Bodrum'da yüksek yerden şüpheli bir şekilde düşerek hayatını kaybeden manken Aslı Baş'ın ölümüyle ilgili Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) fizikçi öğretim üyelerinden oluşturulan bilirkişi heyeti, raporunu tamamlayarak mahkemeye sundu.

Fizik Bölümü'nden bir profesör, bir doçent ve bir doktorun hazırladığı raporda, mankenin düşmesi için "ifade edildiği gibi atlama değil, yüksekten bırakılma" denildi. Sanık ifadeleri için "çelişkili" diyen rapor, "Düşüş anını gösteren görüntüler incelendiğinde ve zeminle çarpma anı göz önüne alındığında Aslı Baş'ın hareketsiz ve reflekssiz bir kütle gibi düştüğü gözlenmektedir. Bunun da basit bir serbest düşme ya da boşluğa bırakılmış bir cismin hareketi olarak değerlendirilmesi gerekir" denildi.Eski Mankenler Kraliçesi 32 yaşındaki Aslı Baş, 20 Temmuz 2010 tarihinde eski sevgilisi Ahmet Bayer'e ait Clup Flipper tatil köyünde yüksekten düşerek ölmüş, olay gecesi Baş'ın yanında bulunanlar, genç mankenin "balıklama" atlayarak intihar ettiği yönünde ifadelerde bulunmuştu. Ulusal Kriminal Büro'nun raporunda "Aslı atlamadı atıldı" ifadesinin yer almasının ardından Ahmet Bayer hakkında "gerçekleri saklamak", iki oğlu Volkan ile Hakan için ise "cinayete sebebiyet vermek" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açılmıştı. Hakan Bayer'in tutuklu, Ahmet ile Volkan Bayer'in ise tutuksuz yargılandıkları Muğla Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada, bilirkişi olarak görevlendirilen 3 kişilik ODTÜ heyeti 13 Nisan 2013'te gerçekleştirdikleri keşfin ardından hazırladıkları raporu 24 Nisan'da Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.İşte SABAH'ın açıkladığı ve "bilimsel veriler ve hesaplar sonucunda" olayın tanık beyanlarındaki gibi "çalılık üzerinden atlama" şeklinde olmadığını ortaya koyan rapor şöyle: "Atlamanın çalılık üzerinden aşarak gerçekleşmesi için ileriden çalılık üzerine, doğrusal yatay hızla koşarak yaklaşması, daha sonra çalılığa yaklaşım noktasından kendini ileri doğru bir ilk hızla fırlatmasını (genel tabiriyle balıklama) gerektirir. Çalılığın üst kısmının düşme zeminine olan yüksekliği düşünülerek herhangi bir cismin yere düşme süresi hesaplandığında yaklaşık bu süresinin 1.2 +- 0.1 saniye mertebesinde olması gerektiğini ortaya koyar. Dolayısıyla yaklaşım mesafesi, çalılık yüksekliği ve genişliği göz önüne alındığında bu hızın ileri yöndeki doğrusal bileşeniyle bu süre içerisinde zemin duvar kenarından ileri doğru olan uzaklığın yaklaşık olarak 5.0 +1.0 metre civarında olması gerektiğini ortaya koymaktadır. Yapılan hesaplamalar Aslı Baş'ın bulunduğu yerden daha uzağa düşmesi gerektiğini göstermektedir. Bu da Aslı Baş'ın çalılıklar üzerinden atlayarak değil son bulunduğu yere düştüğü yaklaşımını güçlendirmektedir. Olayın ifade edildiği gibi atlama değil, bilimsel veriler ve hesaplamalar ışığında, yüksekten bir cismi yere bırakma veya serbest düşme olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.

'YÜZÜ VİLLAYA DÖNÜK'
Bu olayın gerçekleşmesi için Aslı Baş'ın bulunduğu son pozisyonu ve konumu göz önüne alındığında çalılıkları geçerek yüzünü villaya dönüp kendini çalılıkların üzerinden aşağıya bırakması ile meydana gelen bir serbest düşme olayının oluşmasını gerektirmektedir. Bu ise olayın beyan edildiği gibi olmadığını ve bir çelişkinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca Aslı Baş'ın son düşüş anını gösteren kamera kayıtları ve zeminle çarpma anı göz önüne alındığında hareketsiz ve reflekssiz bir kütle gibi düştüğü gözlenmektedir. Bu da basit bir serbest düşme ya da boşluğa bırakılmış bir cismin hareketi olarak değerlendirilmesini gerektirir. Ayrıca Aslı Baş'ın son düşme anındaki pozisyonu ve kafasının hareketleri düşünüldüğünde, doktor kontrolü sırasında çekilen fotoğraflarda kafanın sol arka tarafında görülen ve merdiven taş yükseltisine çarpma sonucu oluştuğu düşünülen yarığın aslında sağ tarafta olması gerektiğini göstermektedir. Yapılan ölçümler ve elde edilen hesaplama sonuçları bu olayın çalılık üzerinden atlama hareketi olmadığını göstermektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ODTÜ: Baş atlamamış, atılmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN