Türkiye'nin en iyi haber sitesi

91 yaşındaki Halim dedeye kalp ameliyatı...

Halim Kamil Şenocak 91 yaşında by-pass ameliyatı oldu. 6 gün sonra da torunlarının yanına dönen Şenocak, Türkiye'de kalp ameliyatı olan en yaşlı hasta rekorunu kırdı

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Yüz yaşına girmesine yalnızca dokuz yıl kalmıştı Halim Kamil Şenocak'ın. Fakat doğum gününden bir gün sonra aniden düştü. 85 yaşındaki 70 yıllık eşi yerde yatarken buldu hayat arkadaşını. Yapılan ilk incelemelerde kalp damarlarının üç tanesinin tıkalı olduğu anlaşıldı Didimli Halim dedenin. 10 yıl önce stend takılmıştı. Yaşı nedeniyle vücudu ameliyatı kaldırmaz diye düşünülürken yapılan check-up'ta son derece sağlıklı olduğu anlaşıldı. Bunun üzerine acilen ameliyat kararı alındı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ergun Demirsoy ve ekibi by-pass için kolları sıvadı. Ameliyata girerken bütün ailesi yanındaydı, oğlu, dört torunu ve eşi uğurladı Halim Bey'i... Ameliyattan birkaç gün sonra da ilk sözleri "Çok iyiyim" oldu. Nitekim aynı gün ayağa kalktı. Sadece altı gün sonra da taburcu oldu. Halim Kamil Şenocak, Türkiye'de by-pass olan en yaşlı hasta unvanını aldı ve Didim'e dönmek için gün sayıyor.

HER İŞİNİ KENDİ GÖRÜYOR

Kamil Şenocak artık her türlü işini kendi başına yapabildiğini ve 100 yaşını sağlıklı bir şekilde görmek istediğini söylüyor. Daha önce Türkiye'de by-pass olan en yaşlı hasta ise 90 yaşındaki Mehmet Yavuz'du. 16 çocuk babası 40 torunu olan Yavuz'un, Samsun'da kalp damarları değiştirilmişti.

'DEĞİL BY-PASS ANESTEZİ VERMEYE BİLE KORKARSINIZ'
Prof. Dr. Ergun Demirsoy (Medicalpark Kardiyoloji Uzmanı-solda)): Hastamız bize geldiğinde şiddetli göğüs ağrıları çekiyordu. Bir odadan öbürüne geçerken bile zorlanıyor, kendi başına ihtiyaçlarını göremiyordu. Damar yapısı stent uygulanmasına uygun değildi. Kendisine koroner by-pass ameliyatı yaparak tıkalı 3 damarını değiştirdik. Bu yaşlarda bir hastayı by-pass ameliyatına almak her hekime nasip olmaz. Değil by-pass, anestezi verirken bile tereddüt edersiniz. Ameliyat sonrası dönemde sorunu olmayan hastamız, altıncı gün itibarıyle taburcu edildi ve oğlu ile birlikte torunlarının yanına döndü. Kendisine daha nice güzel yıllar diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
91 yaşındaki Halim dedeye kalp ameliyatı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN