Hatalar zinciri faciayı getirdi

Kayseri'de dereye uçan midibüs eski ve arızalıydı. Şehirlerarası yolcu taşıma yetkisi olmadığı gibi frenleri de tutmuyordu. Bir de stabilize yola girince facia kaçınılmaz oldu. Dereye uçan araçtaki 8 kişi boğularak öldü ve geriye ihmalin faturası kaldı

Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde 8 kişinin ölümüne neden olan kazaya hatalar zincirinin neden olduğu ortaya çıktı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da kaza için "İhmal ve ihlaller var. Araç servis yoluna girmiş ve şehirlerarası yolculuk yapmak üzere yetkilendirilmiş değil" dedi. Kazada ölen okul müdürü Vedat Ali Gür'ün tatil günlerini fırsat bilerek, gezi organizasyonu yaptığı, öğrenci ve öğretmenlerle sürekli geziye çıktıkları, kısa süre önce İtalya'ya, geçen yıl da İngiltere gezisine çıktıkları öğrenildi. Kazadan sağ kurtulan Serpil Yücel'in, kızı ve torununu göremeyince tekrar suya girdiği ve hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

ARAÇ, ESKİ VE ARIZALI

8 kişinin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı kazaya neden olan aracın durumu faciayı çok net gösteriyor. Karacaşar Belediyesi'ne ait midibüsün 1996 model olduğu, bakımının yapılmadığı, frenlerinin tutmadığı, sürücünün asfalt yol yerine stabilize yola girdiği ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı için yetkisinin olmadığı belirlendi. Şoförün yolu bilmediği için Yeşilköy sapağında asfalt yol yerine Çamlıca 3 barajının stabilize olan servis yoluna girdiği öne sürüldü.

BAKAN: KAZAYA DAVETİYE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da kazaya ilişkin, "Hatalar zinciri var" dedi. Bakan Yıldırım, Erciyes Üniversitesi'nce düzenlenen bir sempozyumda yaptığı konuşmada, kazaya ilişkin bilgi verdi: "Baraj inşaatının servis yolunda meydana gelen bir kaza. Sürücünün gitmesi gereken yoldan değil, başka bir yola girmesinden kaynaklanan bir kaza. Şehirlerarası yolculuk yapacaksınız, kuraldır yetkilenmiş araçlarla yapılır. Maalesef kazaya davet çıkarılmış. Kazanın nedenleri hakkında savcılık gerekli incelemeyi yapacak. Yolların kralı yok, kuralı var. O yüzden, bütün vatandaşlarımız özellikle yaz aylarında seyahate çıkıyor, herkes memleketine tatile gidiyor. Daha itinalı olmalarını, hız sınırlarına uymalarını söylüyoruz."

DÜNYAYI GEZDİLER

Kazada ölen Sevim Erdoğan Öz İlköğretim Okulu müdürü Vedat Ali Gür'ün geziyi organize ettiği öğrenildi. Okulun 2 öğretmeninin de hayatını kaybettiği kazanın ardından okulda yas ilan edilirken, Müdür Gür'ün odasına Türk bayrağı ve altına da mart ayında gittiği İtalya gezisinin fotoğrafı konuldu. Müdür Gür'ün öğrenci ve öğretmenlerle sürekli geziye çıktıkları, kısa süre önce İtalya'ya, geçen yıl da yine Gür'ün öncülüğünde İngiltere gezisine çıktıkları öğrenildi. Okulun girişine de Gür'ün öğrencileri ile çıktığı gezi fotoğraflarının konulması dikkat çekti. Matematik öğretmeni Hüseyin Erdoğan, "Müdürümüz projeleri ile tanınan, öğrencilerimizi sürekli gezi programları ile ufuklarını açmaya çalışan çalışkan bir idareciydi. En son mart ayında AB projesi kapsamında İtalya gezisi düzenlemişti" dedi. Öğretmen Sevim Özcan ise, "Ben de o geziye gidecektim son anda eşimin amcası ameliyat geçirince vazgeçtim" dedi.

5 ÇOCUĞU KURTARDI
Midibüste bulunan öğretmen Nail Yalçın'ın kazadan sağ kurtulduktan sonra suya girerek 5 çocuğu kurtardığı ortaya çıktı. Önde oturan Nail Yalçın'ın kazadan saniyeler önce frenin patladığını fark ederek, şoföre yol kenarındaki duvara çarpmasını söylediği ancak şoförün geç kaldığı öğrenildi. Yaralı sürücü Faruk Başavcı'nın ifadesinde kazaya patlayan frenin neden olduğunu belirterek, "Yol kıvrımlı, inişli ve çıkışlıydı. Virajlı güzergâhta freni sıkça kullandım. Çamlıca 3. Baraj gölü yakınlarında fren patladı. Midibüsü kontrol edemedim" dediği öğrenildi.

KIZI VE TORUNU İÇİN YİNE SUYA GİRDİ, ÜÇÜ DE ÖLDÜal
Kazadan sağ kurtulan Serpil Yücel'in (50), öğretmen olan kızı Sümeyra (26) ile 1.5 yaşındaki torunu Eren Bozkurt'u göremeyince tekrar suya girdiği ve barajda hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Serpil Yücel'in eski eşi Ayhan Ödemiş "Kazadan kurtulanlar ve görgü tanıklarıyla konuştum. Serpil kazadan sağ kurtulmuş. Ancak Sümeyra ve Eren'i göremeyince onları kurtarmak için tekrar suya girmiş ve bir daha çıkamamış. Pozitif bir insandı. Kızımıza ve torunumuza yardım etmek istedi, bu çabası hayatına mal oldu" dedi. Ödemiş, kızının 1 yıldır eşinden ayrı yaşadığını ve annesinin yanında kaldığını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatalar zinciri faciayı getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN