Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süryani ve Yezidiler memlekete dönüyor

Çözüm süreci Midyat'a baharı getirdi

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Farklı dinler, kültürler ve dillere sahip insanların bir arada barış ve kardeşlik içinde yaşadığı Mezopotamya coğrafyasındaki Mardin'in Midyat ilçesinde bugünlerde tersine göç heyecanı yaşanıyor. Özellikle 1980 darbesi sonrası yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle Avrupa'ya göç eden Yezidi ve Süryaniler, bölgede barış umutlarını yeşerten çözüm süreciyle birlikte boşalttıkları köylerine geri dönüyor. Yezidi ve Süryanilerin yaşadığı köylerdeki evler yeniden yaptırılırken, devlet de elektrik, yol, su, kanalizasyon, sağlık ocağı ve okul için yatırım başlattı. Avrupa'da yaşayan tüm Midyatlılar daha geri dönüş yaomadan 1 milyon TL toplayarak Midyat'a bir kültür merkezi inşa ettirdi. İşte Midyat'a geri dönen gurbetçilerden bazıları;

Celal Delen
30 yıl önce Almanya'ya göç eden 6 çocuk babası Yezidi Celal Delen, geri dönenlerden. Köydeki evini onarıp bir çiftçilik kuran Delen, "Yurt dışında olan Yezidilerin hepsi dönmek istiyor" diyor.

Savo İde
Fransa'dan kesin dönüş yapıp Midyat'a yerleşen ve Asuri olan İde "Barış süreciyle geri dönüşler kaçınılmaz oldu. Demokrasideki ilerleme kitleleri buraya döndürecek" dedi.

Yusuf Erdem
7 çocuk babası 63 yaşındaki Yezidi Yusuf Erdem Almanya'ya göç edip geri dönenlerden . Erdem "Süreç devam ederse inşallah köyümüze herkes döner" diyor.

Evgil Türker
İsveç'ten Midyat'a dönen Türker, Süryani Dernekler Federasyonu'nun başkanı olmuş. Türker " Süryaniler'in burada 6-7 bin yıllık geçmişleri var. Onlar Avrupa veya Amerika'ya değil buraya aitler" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süryani ve Yezidiler memlekete dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN