Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başına kaya düşen dağcı 121 gündür uyuyor

Yamaç temizliği yaparken ağır yaralanan Rizeli dağcı Mehmet Şahin'i uyandırmak için Karadeniz müziği çalınınca tepki verdi

Giriş Tarihi: 4.5.2013
Erzurum'da baraj inşaatında yamaç temizliği yaparken başına kaya düşmesi sonucu ağır yaralanan Rizeli profesyonel dağcı Mehmet Şahin, 121 gündür uyuyor. Hastanede nöbet tutan dağcı arkadaşlarının doktorlardan izin alarak dinlettiği tulum ve Karadeniz müziklerine küçük de olsa tepki vermeye başlayan Şahin, uyandırılması için başka hastaneye nakledilecek. Rizeli profesyonel dağcı Mehmet Şahin (28) ve ekip arkadaşları, geçen 3 Ocak'ta İspir ilçesindeki baraj inşaatında dağdan yola düşerek risk oluşturabilecek kayaların temizleme çalışmasını yapıyordu. Ancak zirveden kopan bir kaya parçası Şahin'in başına çarptı. Kaskı bulunmasına rağmen kafatası kırılan Şahin, aşağıya düştü. Beline bağladığı halatla yaklaşık 2.5 saat asılı kalan Şahin, kurtarılarak Erzurum Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı. Beyninde oluşan ödemin temizlenmesi için kafatasından alınan parça, bir süre muhafaza edilip tekrar yerine dikildi. 121 gündür yaşam mücadelesi veren dağcıyı, gerek ekip arkadaşları gerekse yakın dostları bir an olsun yalnız bırakmıyor. Şahin'i yaşama döndürmek için çırpınan dağcı arkadaşları, çok sevdiği tulum sesini ve Karadeniz müziklerini dinletmek için doktorlardan izin istedi. Doktorlar da izin verdi.

"ONUNLA İP ARKADAŞIYIZ"
Dağcı arkadaşlarından Çetin Bayram o günden beri yaşadıklarını anlattı: "Ameliyatlar sonrasında her gün ziyaretine gidiyoruz. Yaklaşık 2 aydır da kulaklık takarak tulum müziği ve sevdiği Karadeniz müziklerini dinletiyoruz. Tulum dinletmeye başladıktan sonra tepkiler vermeye başladı. Bir iki defa elini hareket ettirdi. Erzurum'daki beyin cerrahi uzmanları ellerlinden geleni yaptı ancak uyanmadı. Birkaç gün içinde hastane daha donanımlı olduğu için ambulans helikopterle Trabzon'a sevk edilecek ve tedavisine orada devam edilecek. Mehmet'le 10 yıllık arkadaşız. Dağcılık tabiriyle de ip arkadaşlığımız var. Hastane nöbetimize Trabzon'da da devam edeceğiz ve yaşama tutunmaya çalışan arkadaşımızın uyanmasını bekleyeceğiz. Duamız onunla." Öte yandan Şahin'in hastaneye kaldırılması sırasında gönderilen kara ambulanslarından birinin donanımsız, diğer ambulansta da personel yetersizliği olduğu iddialarıyla soruşturma açıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başına kaya düşen dağcı 121 gündür uyuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN