Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2023 vizyonu: Her aileye 'yaşam koçu'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2023 vizyonu: Her ailenin sosyal destek danışmanı olacak, kimse günlük 4.3 dolardan daha az gelirle yaşamayacak

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2023 vizyonu, yoksulluktan sosyal hizmetlere, aileden sosyal yardımlara kadar birçok konuyu yer alıyor. Hedeflerin başında ise toplumun temel yapısını oluşturan aile yer buldu. İşte 2023 vizyonunun ana hatları:
Ailelerin sosyal ve psikolojik olarak desteklenmesini amaçlayan Bakanlık, her ailenin sosyal destek danışmanı bulunmasını planlıyor. Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları sağlanamayan çocukların, ücretli ya da gönüllü eğitim, bakım ve yerleştirilme sorumluluğunu devletle paylaşan kişi veya ailelerin sunduğu koruyucu aile hizmetinin ise profesyonelleşmesi amaçlanıyor.

ENGELLİLERLE EVSİZLERE ÖNCELİK

Bakanlık, engellilere yönelik de çalışmalarını hızlandıracak. Tüm sosyal yaşam alanlarının engelliler için erişebilir olması planlanırken, çalışabilir durumdaki engellilere daha fazla istihdam sağlanacak.
18-60 yaş arası "evsizlere" sosyal yardım ve barınma imkanı sağlanması planlanıyor. Sosyal hizmet ve desteklerin "hak temelli" olarak bütünleşik ve eş zamanlı sunulduğu destek sistemi de hayata geçirilecek. Günlük 4.3 dolardan daha az gelirle kimsenin yaşamak zorunda kalmamasını hedefleyen Bakanlık, destek miktarını da aileyi yoksulluktan kurtaracak oranda belirleyecek.
Yoksulluğu yüzde 10'un altına düşürmeyi hedefleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kayıtlı çalışanlardan da yoksul durumuna düşenlere de yardım elini uzatacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2023 vizyonu: Her aileye 'yaşam koçu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN