Atatürk'ün ayran molası verdiği köy

1934'te Atatürk, İstanbul'a giderken uğrayıp ayran içti. Düzce'nin Selamlar köyü halkı o günün şerefine her yıl çeşmeden ayran akıtıp festival düzenliyor

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Yıl 18 Temmuz 1934... Mustafa Kemal Atatürk, Ankara'dan İstanbul'a gitmek için yola çıktı. Yanında yaverlerinin bulunduğu iki araç Düzce'nin Gümüşova İlçesi'ndeki Selamlar Köyü (eski adıyla İbrahimağa Köyü'nden) geçecekti. Güzergâhta bulunan bütün il, ilçe ve köy halkı heyecanla Atatürk'ü misafir etmek istiyordu. Cumhuriyet döneminin ilk öğretmenlerinden Çorlu'lu 'Hafız Dayı' diye bilinen Ahmet Altan'ın girişimleri sonuç verdi ve Atatürk, o dönem 90 kişinin yaşadığı Selamlar Köyü'ne gelmeye karar verdi. Atatürk köye geldiğinde onu karşılayan Hafız Dayı, köylü kadın ve erkekler ile çocukların gözlerinden sevinç gözyaşları akıyordu.

KÖYE İSMİNİ ATATÜRK VERDİ

Osmanlı döneminden kalan köyün 200 yıllık çeşmesinin önünde oturan Atatürk, önce dertleri sorunları dinledikten sonra Hafız Dayı'ya, "Bu köyün ismi bundan sonra Selamlar olsun" dedi. Ardından kendisi gibi mavi gözlü olan 13 yaşındaki Fatma'yla konuşmaya başladı. Elinde tepsi, yayıktan yapılan soğuk köpüklü ayranlarla Atatürk'ün karşısına gelen Fatma, "Paşam çok güzel gözleriniz varmış. Gözlerine hayran kaldım" diyerek Atatürk'e iltifat etmiş. Ardından Atatürk, "Senin gözlerinde benimki gibi mavi" diye yanıtlamış ve Fatma ninenin tepsisinden ayranı alıp, yudumlamış. Ayranı içtikten sonra Fatma'ya dönen Atatürk, "Çok güzel olmuş, bir bardak daha istiyorum" diyerek ikinci bardağı istemiş ve onu da içmiş. Atatürk'ü çok sevdiğini belirten Fatma Öztürk "Hafız 1934 yılında beni yanına çağırıp, 'Atatürk köyümüze gelecek. Ona hem çiçek vereceksin hem de sana özel elbise yaptırıyorum onu giyeceksin ve yayık ayranı ikram edeceksin' dedi. Elbisemi diktirdi. Çok güzel olmuştu. Atatürk çoğunluğunun üzerinde şalvar gördüğü benim yaşıtlarımla ilgili, Hafız'a beni göstererek, 'Diğer kızlarımızda bu kıyafetlerden giysin bundan sonra' diye talimat verdi. Ardından köylüyle sohbet etti. Vefat ettikten sonra Ankara'ya Anıtkabir'e iki kez gidip ona dua ettim."

ŞEHİTLERE MEVLİT
Osmanlı döneminde yapılan ve Anıtlar Kurulu tarafından korumaya alınan tarihi çeşmeden, Atatürk'ün ziyaret ettiği 18 Temmuz 1934 yılından bu yana her yıl bir günlüğüne ayran akıtıyor Selamlar Köyü sakinleri. 18 Temmuz'u bir festival havasında kutlayan Selamlar Köyü'nde o gün, yer yerinden oynuyor. Köylü kadınlar yemekler pişiriyor, yürüyüş kortejleri, protokol konuşmaları ve festival. Bu yıl 18 Temmuz'un Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle Muhtar Rıdvan Tekin, "Akşam iftar vereceğim. Daha sonra Atatürk'e, silah arkadaşlarına ve şehitlerimize mevlit okutacağım. Festivali gece yapacağız" diyor. Tarihi çeşmenin hemen yanında bulunan, 'Atatürk Müzesi' var. Müzenin içinde Atatürk'e ayran yapılan ahşaptan yapılan yayıkta sergileniyor. Dönemin Başbakanı Turgut Özal da, köyü ziyaret edenler arasında.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk'ün ayran molası verdiği köy
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN