Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çürük betona sahte rapor

Kalitesiz betonla yapılmış çürük binalara sahte rapor düzenleyen yapı denetim firmaları ve üniversite öğretim görevlilerinin de aralarında bulunduğu 22 kişi yakalandı

Marmara Depremi'nde binlerce insanın öldüğü Sakarya'da, kalitesiz beton üreten firmalara sahte rapor düzenleyen yapı denetim şirketleri ve Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanlığı'na düzenlenen operasyon, vicdanları sızlattı. Yaklaşık bir yıl önce ihbar üzerine soruşturma başlatan polis, Arıdil Beton şirketinin ürettiği kalitesiz betona, yapı denetim firmalarından usulsüz rapor aldığını belirledi. Bunun üzerine şehirdeki 4 yapı denetim firması da takibe alındı. Şebekeye Sakarya Üniversitesi'nde görevli Yrd. Doç. M.S.'nin rüşvet karşılığı rapor düzenlediği saptandı.

BÖLGEDE 3 BİN BİNADA KULLANILDI

Beton şirketinin yapı denetim firmalarına "uygundur" raporu almak için 1500 lira, Marmara Depremi'nde orta hasar almış binalara "hasarsız" raporu vermek için de 20 bin lira rüşvet verdiği teknik ve fiziki takipte ortaya çıktı. Şebekenin Bayındırlık İl Müdürülüğü'nde incelenmek üzere alınan beton numunelerini de çaldığı ve yerine kaliteli üretilmiş numune koyduğu da takibe takıldı. Polis eş zamanlı baskınla Arıdil Beton'un sahibi H.A. ve M.S. ile birlikte 41 kişiyi gözaltına aldı. Beton şirketi ve yapı denetim firmalarının belgelerine el koyan polis, Sakarya'da yaklaşık 3 bin binada kullanılan betonun gerçeğe aykırı bilgilerle raporlandığını, çok sayıda binanın ise sahte belgelerle ruhsatlandırıldığını ortaya koydu. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 41 kişiden 19'u, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Aralarında H.A. ve M.S.'nin de bulunduğu 22 kişi ise tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Hâkim 22 kişinin tutuksuz olarak yargılanmasına karar verdi.

'PARA YOKSA GERÇEK RAPOR YAZACAĞIM'
17 Ağustos 1999'daki depremde Sakarya'da 3 bin 890 kişi ölmüş, 5 bin 180 kişi yaralanmıştı. Beton şirketi görevlisi ile Yrd. Doç. M.S. arasındaki teknik takibe takılan görüşme, bu ölümlere rağmen yapılanları ortaya çıkarttı: Görevli: Hocam bir rapor almamız gerekiyor. M.S.: Parası var mı? Parasını getirsin raporunu vereyim. Görevli: Ödemelerle ilgili bir sıkıntımız var. M.S.: Parayı vermezseniz gerçek rapor yazacağım. Sizi mahvedeceğim. Aynen yazarım. Gözünün yaşına bakmam.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çürük betona sahte rapor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN