Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kırmızı cıva' ararken 250 bin dolar kaptırdı

Her yerde kırmızı cıva arayan işadamını 250 bin dolar dolandıran çete, "polis baskını" oyunuyla 1 milyon dolar daha isteyince yakayı ele verdi

Giriş Tarihi: 6.5.2013
İstanbul'da hurda metal şirketi bulunan Muammer E.'nin (64), insanı 20 yıl gençleştirmekten define bulmaya kadar pek çok konuda faydası olduğuna inanılan, ancak bugüne kadar varlığı ispatlanamayan "kırmızı cıva" aradığını öğrenen Salih L. ve Hasrettin S., işadamını dolandırmak için plan hazırladı. "Bu işten çok para kazanacağız" diyerek Muammer E.'yi tuzağa düşüren şüpheliler, Ruslar'dan aldıklarını söyledikleri cam şişe içindeki 250 gram sahte kırmızı cıva karşılığında, işadamından 250 bin dolar aldı. Ancak Muammer E. maddeyi analiz ettirdiğinde oyunlarının ortaya çıkacağını düşünen Salih L. ve Hasrettin S., eksper getireceklerini ve o sıvının kırmızı cıva olduğunu doğruladığı takdirde alıcısı ile birlikte gelerek daha yüksek bir paraya satılabileceğini söyledi.

TUZAK İÇİNDE TUZAK

Muammer E.'nin kabul etmesi üzerine, sahte eksper Adnan E., Hasrettin S.'nin Gaziosmanpaşa'daki evine geldi. İşadamının aldığı sıvı "incelenirken", yanında getirdiği iki kişiyle eve baskın yapan sahte polis Vehbi E.G., ellerini arkadan kelepçeleyip gözlerini bağladığı Muammer E.'nin üstündeki 1800 lirayı da aldı ve ev sahibi Hasrettin S.'yi de "Üzerinde tabanca var" diyerek götürdü. Ertesi gün Muammer E. ve oğlu ile Fatih Şehremini'de buluşan Hasrettin S., geceyi Emniyet Müdürlüğü'nde geçirdiğini, kırmızı cıvanın suçunun büyük olduğunu, polislerin numuneyi geri vermek için 250 bin dolar, tutanağı imha etmek için 50 bin dolar, ticaretin gerçekleşeceği esnada polis baskınlarına karşı asayişi sağlamak için de 1 milyon dolar istediklerini söyledi. Bu görüşmenin ardından dolandırıldıklarını anlayan Muammer E. ve oğlu, polise giderek şikâyetçi oldu. 22 Mart'ta parayı teslim alacaklarını sanarak baba-oğul ile buluşan şüpheliler, gerçek polisler tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

VARLIĞI İSPATLANAMADI

Gaziosmanpaşa Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan şüpheliler Vehbi E.G., Adnan E., Hasrettin S. ve Salih L. hakkında, "Birden fazla kişiyle yağma, cebir ve tehdit ile hürriyetinden yoksun bırakma ve dolandırıcılık" suçlarından 15 yıldan 34'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Kilosu 1 milyon dolara kadar alıcı bulduğu iddia edilen kırmızı cıvanın, insanı 20 yıl gençleştirdiğine inanılıyor. Ayrıca füze başlıklarında kullanıldığı ve çekim alanının güçlü olması nedeniyle altın ve petrol arama işlerinde de kullanıldığı da öne sürülüyor. Kırmızı cıva ile ilgili birçok söylenti olmasına rağmen, şu ana kadar varlığı tespit edilemedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kırmızı cıva' ararken 250 bin dolar kaptırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN