Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her şey Handan için

Karaciğer nakliyle yaşama tutunan 17 yaşındaki başarılı öğrenciye 11 öğretmen evde eğitim veriyor. Handan Ülker "Herkes benim için mücadele etti" diyor

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Antalya'da 1996'da dünyaya gelen Handan Ülker'e 2.5 aylıkken bilier atrezi (Doğuştan safra kanalları yokluğu) tanısı konuldu. Bebekken ameliyatla safra kanalları yapılan Handan'ın sağlık durumu kötüye gitti ve karaciğeri çalışmadığı için başka organları zarar gördü. Defalarca mide kanaması geçiren Handan için tek çare olarak karaciğer nakli önerildi. Oto tamircisi eşi ve diğer iki çocuğuyla büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden anne Nezahat Ülker, akrabalardan kimsenin dokusunun uymadığı için, organların iflas etmek üzere olduğu günlerde İzmir'den gelen bağış haberiyle sevindiklerini kaydetti. Muğla'nın Marmaris ilçesinde, motosiklet kazasında yaralanıp beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki Mustafa Çelik'ten alınan karaciğer Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından Handan'a nakledildi. Şubat ayında gerçekleşen operasyonun ardından tedavinin sürekliliği için anne-kız İzmir'e taşındı. Kızının hastaneden çıkıp SBS sınavına girdiğini ve Antalya Levent Aydın Anadolu Lisesi'ni kazandığını dile getiren Nezahat Ülker, sağlık için verdikleri mücadeleyi eğitim için de sürdürdüklerini belirterek şunları söyledi: "Hastalığı nedeniyle zaman zaman rapor alıyordu ama Handan çok iyi bir öğrenciydi. Ama enfeksiyon riski yüzünden ameliyattan sonra bir süre okula gidemedi. Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurduk. Büyükçiğli Anadolu Lisesi'nin öğretmenleri sabah saat 09.00'dan itibaren evimize geliyor. Kızıma 1'er, 2'şer saat ders verip gidiyorlar."

TIP ÖĞRENİMİ GÖRMEK İSTİYOR

Antalya Levent Aydın Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Handan Ülker, çocukluk ve hastalık kavramlarının kendisi için ayrılmaz ikili haline geldiğini, durumunun ciddiyetini çok iyi bildiğini söyledi. En büyük isteğinin voleybol oynamak ve dans etmek olduğunu belirten Handan, "Benim durumumdaki hastalar Türkiye'de en fazla 9, dünyada ise 11 yaşına kadar yaşamış. Ben, dile kolay tam 17 yıl hastalıkla yaşadım" dedi. İyi bir eğitim almak istediğini vurgulayan Ülker, önce tıp fakültesine gitmek sonra da diğer çocukların hastalanmasını engellemek için genetik bilimi ile ilgilenmek istediğini vurguladı. Ülker, "Çevremdeki herkes ailem, akrabalarım, doktorlarım ve şimdi de öğretmenlerim benim için mücadele etti. Ağabeyim bile beni iyileştirmek için doktor oldu" diye konuştu. Geçen yıl temmuz ayında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Özel Eğitim Programı kapsamında Handan Ülker'i evinde çalıştırdıklarını belirten Büyükçiğli Anadolu Lisesi edebiyat öğretmeni Tülay Alaçan, genç kızın çok iyi bir öğrenci olduğunu, eve gelen diğer 10 öğretmenin de aynı görüşü paylaştığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her şey Handan için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN