Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşi şiddetten korumada özel güvenlik formülü

Aile içi şiddet kapsamında, mağdur eşin korunması için polisin yanı sıra özel güvenlik sisteminin de kullanımını sağlayacak yasal mevzuat değişikliği üzerinde çalışma başlatıldı

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kayıp soruşturmaları ve aile içi şiddet kapsamında eşlerin korunması kapsamında iki farklı çalışmayı gündemine aldı. Konu Emniyetin kısa süre önce Antalya'da düzenlediği İl Emniyet Müdürleri Değerlendirme Toplantısı'nda gündeme geldi. Buna göre aile içi şiddet konusunda eşlerin korunması görevinde özel güvenliğinde devreye girmesi için çalışma yapılacak. Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşmeler yapılacak ve konuyu bu bakanlığın takip etmesi için çalışma yapılacak. Böylece çok fazla koruma talebine karşın emniyetteki personel açığı özel güvenlik personeli ile kapatılacak.

KAPSAMLI SORUŞTURMA YETKİSİ

Masaya yatırılan ve polisin sık sık sorun yaşadığı konu olan kayıp ve aranan kişi soruşturmalarına ilişkin oldu. Yeni yapılması düşünülen düzenlemeye göre kayıp ve aranan kişilerle ilgili bilgiler bankalar başta olmak üzere ilgili kamu kurumu ve kuruluşlarının mevcut bilgi depolarından yararlanılacak. Üzerinde çalışma başlatılan diğer konu ise kolluğa teknik dinleme yetkisi verilmesi olduğu öğrenildi. Konuyla ilgili EGM'nin gerekli girişim ve mevzuat düzenlemesi yapılması için kapsamlı proje yürüttüğü bildirildi. EGM'nin üzerinde çalıştığı diğer konu ise öğrencinin başarısızlık durumunun aileye polis tarafından değil farklı bir uygulama ile bildirilmesi oldu. EGM ayrıca akıl hastalarının sağlık merkezlerine sevki konusunu da özel güvenlik firmalarına devredilmesini gündemine aldı. Her iki konuyla ilgili Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan protokollerin gözden geçirileceği ve yeni formüller geliştirileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşi şiddetten korumada özel güvenlik formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN