kabusu geri döndü

'da havaların ısınmasıyla birlikte vakaları da baş göstermeye başladı. Erzurum'un İspir İlçesine bağlı Yeşilyurt köyünde yaşayan Dursun Ali Ateş kene ısırması sonucu hastaneye kaldırıldı.

Giriş Tarihi: 8.5.2013 09:42 Güncelleme Tarihi: 8.5.2013 15:08
'un İspir İlçesine bağlı Yeşilyurt köyünde yaşayan 45 yaşındaki Dursun Ali Ateş yaklaşık bir hafta önce hayvan otlatırken bir tarafından boynundan ısırıldı. İlk başka bir şey olmayacağını düşünen Ateş kene ısırmasından birkaç gün sonra hafif rahatsızlık geçirerek İspir Devlet Hastanesine gitti. Hastanede yapılan kan tahlili sonucu Ateş'in kanında enfeksiyon tespit edildi. Bunun üzerine Ateş doktorlar tarafından acilen Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Doktorlardan alınan bilgiye göre Ateş'in durumunun iyi olduğu fakat tedbir amaçlı biraz daha kontrol altında tutulacağı öğrenildi.Dursun Ali Ateş kendisini kenenin ısırdığını ama bir şey olmayacağını düşünerek yaklaşık 3 gün hastaneye bile gitmediğini ifade ederek, 'Kene beni hayvan otlatırken boynumdan ısırdı. Bende kendim elimle keneyi ısırdığı yerden çıkardım. İlk başta bir şey olmayacağını düşündüm ve 3 gün hastaneye falan gitmedim. Sonra hafif bir rahatsızlık yaşadım ama keneden olacağını hiç düşünmedim. Sonra İspir Devlet Hastanesine gidip muayene oldum. Muayene sonucunda yapılan tahlillerle kanımda enfeksiyon olduğunu tespit ettiler ve beni acilen Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettiler. Bu seferde kan lazım dediler. Kan bulmaya çalıştık ilk başta bulamadık ama sonra kan sorunu da çözdük çok şükür. Bütün bu süre boyunca yol arkadaşım eşim hep başımda durdu. Başka kimse gelmedi zaten Allah ondan razı olsun. Şuan durumum iyi bir sıkıntı yok. Ama ne zaman taburcu olacağım oda belli değil.' şeklinde konuştu.

Uzmanlar Kırım-Kongo kanamalı ateşi(KKKA) hastalığının çok riskli olduğunu ve havaların ısınmasıyla kene vakalarının artabileceğine dikkat çekerek, 'Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında artış gözleniyor. Özellikle kırsal bölgelerde yaşayan insanlarımız dikkatli olmalarını öneriyoruz. Kene ile teması olanlar bazı şeylere çok dikkat etmek zorundalar. Özellikle çıplak elle vücuttaki keneyi çıkarmamaları gerekir. Keneyi cımbız, veya daha önce dağıtılan kene kartı ile çıkartılabilir. Yine insanlarımız açık renk elbiseler giymeli ve akşam evlerine geldiklerinde giydikleri elbiseleri çıkartıp kontrol etmelidirler. Aksi takdirde kene vakaları aşırı derecede artabilir. Havaların ısınmasıyla piknik yapan vatandaşlarımızın sayısı da artıyor. Piknik yaparken dikkatli olsunlar. Bu tedbirler alınırsa fazla bir sorun olacağını düşünmüyoruz." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kene kabusu geri döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN