Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir eliniz göğsünüzde olsun

Kadın hastalığı olarak etiketlenen meme kanserine yakalanan Mehmet Ali Maktav mamografiye girerken doktorlar bile şaşırmış. Arkadaşları ise şaka yapıyor zannetmiş

Giriş Tarihi: 9.5.2013
KADININ KÂBUSU ERKEĞİ DE TEHDİT EDİYOR
Erkekler nadiren de olsa meme kanserine yakalanıyor. Kadın hastalığı zannedildiği için de erkeklerin kendi memelerindeki değişimi fark etmesi gecikiyor. Göğüs tümörü büyüyüp başka bölgelere sıçradığı zaman anlıyorlar. Kadın hastalığı olarak etiketlenen bu hastalığa yakalanan erkekler neler hissediyor? Bu hastalığın erken teşhisi için erkeklerin de eşleriyle birlikte mamografi çektirmesi gerekli mi? Peki erkekler meme kanserine yakalandıklarında simge olan pembe kurdeleyi takarlar mı? İşte bu soruların yanıtlarını araştırdık. Meme kanseri olan erkekler ve doktorları SABAH için anlattı.
***
Mehmet Ali Maktav tam 45 yaşında meme kanserine yakalandı. Gece yarısına geliyordu ve televizyon seyrederken göğsünde bir sertlik hissedince hemen eşiyle acile gitti. Vakit kaybetmek istemiyordu. Önemli bir şey olduğunu anlamıştı ancak meme kanseri olabileceğini hiç düşünmemişti. Yapılan ilk incelemeden sonra ertesi sabah mamografi çektirmesi istendi. Sonrasında konulan teşhisi ve yaşadıklarını anlattı:

Mamografide zorlandınız mı?
Mamografi çektirmeye eşimle gitmiştim. Merkezdekiler onun çektireceğini zannettiler. Fiyat almak için aradığımızda hastanın erkek olduğunu anladıklarında şaşırdılar. "Erkeklere çekiliyor mu, bir soralım" dediler.

Ailenizde meme kanseri var mı?
Meme kanseri değil ama erken yaşta kanser vakaları var. Kuzenim 27 yaşında lösemi oldu. Halamın oğluna 40 yaşında akciğer kanseri teşhisi kondu. Dedemi de akciğer kanserinden kaybettiğimiz için hastalığı biliyorduk.

Teşhis sizi şaşırttı mı?
Ben şaşırmadım ama etrafımda kim varsa çok şaşırdılar. Bu kadar tepki alabileceğimi düşünmüyordum. Hastalığımı anlatmakta zorlandım. Kız kardeşim bile "Olmaz öyle şey o kadın hastalığı" diye ısrar etti. SGK geri ödemelerde bile meme kanseri olduğu için şaşırdı, bazı sorunlar yaşadık. Altı doz kemoterapi gördüm, yine de bir erkeğin yaşayacağı en kolay hastalıklardan biri. Çünkü hastalığı bir kez yendiniz mi östrojen yükü olmadığı için başa çıkmanız kolay oluyor.

Memeniz alındığında estetik kaygı yaşadınız mı? Saç ya da sakalınız kemoterapide döküldüğünde rahatsız oldunuz mu?
Benim için ameliyat kabus olmadı ancak insan ister istemez vücudundan bir parçayı kaybedince üzülüyor. Artık denize girebilir miyim diye düşündüm. Ama sonra alıştım. Kemoterapide saçım ve sakalım dökülünce sakal traşı olma sürem uzadı.

Erkek arkadaşlarınıza memelerini kontrol etmelerini söylediniz mi?
Teşhis konulduktan sonra arkadaşlarımın çoğunu aradım, memelerini kontrol etmelerini istedim. Kimi dalga geçti kimi "yok ya" dedi. Ancak bir kısmının beni ciddiye alarak meme kontrollerini yaptıklarına eminim. Çünkü erkekler için bu konudaki en büyük sorun, hastalığı "kadın hastalığı" diye etiketledikleri için geç teşhis edilmesi.

Peki siz bilinçlendirmek için meme kanserinin simgesi olan pembe kurdele takar mısınız?
Yalnızca kadın hastalığı değil ve asıl kurdeleden daha önemli olan bir kol bandı yapılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ameliyattan sonra lenfler de alınıyor ve ödem olmaması için o kolun çok kullanılmaması, tırnağın bile özel kesilmesi gerekiyor. O koldan kan alınması tansiyon ölçülmesi yasak. Acil bir durumda sorunlarla karşılaşmaması için özel bir kol bandı takılmasını istiyorum. Pembe kurdeleden çok daha yararlı olur.

ERKEKLERE DÖVME İLE DOĞAL MEME YAPILIYOR!
Memorial Şişli Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah İğci, meme kanserinin teşhis ve tedavisine yönelik son gelişmeler ile meme kanserinin erkeklerde görülme riski ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Erkeklerde de kendi kendini muayene gerekir mi?
Erkeklerde meme kanseri riski çok düşük olduğu için rutin meme kontrolüne gerek yoktur. Ancak tüm insanlar kendi vücutlarını öğrenmelidir. Düzenli olarak kontrolle olabilecek değişiklikler erken fark edilir.

Ailede bir erkekte meme kanseri varsa diğer bireyler risk altında mı?
Ailesinde meme kanseri bulunan erkeklerin de kanser tarama programlarına dahil edilmesi gerekir. Ailede genetik olarak meme kanseri babadan oğula ve kız çocuğa da meme kanseri geçebilir. Meme kanserinin mutlaka anneden geçecek diye bir kuralı yoktur, babadan da meme kanseri geni kız çocuğa da geçebilir. Anne, teyze, hala, anneanne, kız kardeş bu risk faktörleri içindedir.

Meme kanseri erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi mi tedavi ediliyor?
Erkeklerde meme kanseri, kadınlarda kullanılan yöntemlerle tedavi edilir. Anti östrojen tedavisi erkeklerde de yapılır. Kemoterapi, radyoterapi ve endokrin tedavisi aynen kadınlardaki gibi uygulanır. Cerrahide erkekler için meme koruyucu tekniklerin kullanılmadığı için kanserli bölge ile birlikte meme ucu da alınır. Olası yayılmalar bu sayede önlenir.

Ameliyat sonrası erkeklere meme başı yapılabilir mi?
Ameliyatla alınan bölgeye meme başı dövme ile yapılabilir. Vücudun farklı bölgelerinden alınan koyu renkli deriler o bölgeye monte edilir. Aynı zamanda tıp dilinde tatuaj olarak adlandırılan kalıcı dövme ile meme başı ve ucu da yapılarak, ameliyat öncesindeki gibi bir görüntü elde edilmeye çalışılır. Kadınlarda yapılan meme ucu ile orijinal görüntü elde etmek için de aynı yöntem uygulanıyor.

JİM FONTELLA
Deniz subayı ve Vietnam gazisi olan Jim, Amerika'daki Lejeune Deniz Piyadeleri Kampı'nda görevliyken sonradan zehirli olduğu anlaşılan içme suyunu içtikten sonra meme kanserine yakalandı. Onunla birlikte kamptaki 72 kişi de kanser oldu. Jim, meme kanserine 1988'de yakalandığında 52 yaşındaydı. Bir buçuk yıl sonra kanser boyun kemiğine sıçradı ve oradaki iki bölgede kırılmaya sebep oldu. Meme kanseri savaşçısı Jim, tedavisinin ardından hastalığından kurtuldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir eliniz göğsünüzde olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN