Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yeni bir dünya lazım'

Giriş Tarihi: 9.5.2013

Milyonlara astronomiyi sevdiren ABD'li profesör Flippenko "Kendimize en kısa zamanda bir yıldız ve yaşayacak yeni bir dünya bulmalıyız" dedi

ABD'da 2006'da "Milli hoca", ders verdiği Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nde 9 kez "en iyi hoca" seçilen, dersleri YouTube'da milyonlarca kişi tarafından izlenen, ödüllü astrofizik ve astronomi profesörü Alex Flippenko, Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. yıldönümü etkinlikleri kapsamında bir konferans için İstanbul'a geldi. Çektiği belgesellerle astronomi hakkında hiçbir fikri olmayanlara bile yıldızların gizemini anlatabilmesiyle dünyanın en popüler bilim adamlarından biri olan Flippenko "Yaptığım işe aşkla bağlıyım. Dersleri ilginç kılabilmek için iyi hazırlanıyorum" dedi.

GÜNEŞİN YAKITI AZALDI

Dünyanın akıbeti konusunda kötümser olan Flippenko şöyle konuştu: "Hepimiz yıldız tozuyuz. Yıldızların insanlar kadar kısa olmasa da bir ömrü var. Yok olmalılar ki onlardan açığa çıkan toz bulutları yeni dünyalar kurabilsin. Güneş'in 5 milyar yıllık yakıtı kaldı. Ancak zaten o kadar ısınacak ki 2 milyar yıl sonra dünyadaki okyanuslar kuruyacak, hayat bitecek. Tabii daha önce bir göktaşı ya da asteroid çarparsa, dinozorlar gibi insan ırkı çok önce yok olabilir. Ancak biz daha akıllı olduğumuz için tehlikeyi önceden görüp uzaklaştırabiliriz. Kendimize en kısa zamanda bir yıldız ve yaşayacak yeni bir dünya bulmalıyız. Ancak elimizdeki teknolojiyle kendi güneş sistemimizden çıkıp başka gezegene gitmemiz imkansız. Evrende mikrobiyolojik canlıların, nadir de olsa bizim kadar tekniğe sahip medeniyetlerin olduğuna inanıyorum."

KARA ENERJİ
1999'da "kara enerji"yi keşfetmesi sayesinde son yıllarda yapılan araştırmalarda en çok atıfta bulunulan bilim adamlarından biri olan Flippenko, "Kara enerji evrenin hızlanarak genişlemesinden sorumlu olan enerji. Kara madde galaksi içindeki maddeleri bir arada tutuyor ve kara enerji ise galaksiler arasındaki mesafenin artmasını sağlıyor. Galaksiler birbirlerini iterek genişliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yeni bir dünya lazım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN