'da u

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, aldıkları ihbar üzerine bir işletmeye yaptıkları baskında, süt ürünleri üretiminde kullanımı yasak olan 34 tonluk madde ile birlikte 2 ton ele geçirdiler.

Giriş Tarihi: 10.5.2013 13:52
Edinilen bilgilere göre, kentte hizmet veren bir işletmede süt ve süt ürünleri üretiminde kullanımı tamamen yasak olan nişasta ve bitkisel yağ olduğunu ihbarını alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, söz konusu işletmeye baskında yaptılar. İşletmede ekipler tarafından yapılan aramalarda brandaların altına gizlenmiş 18,5 ton bitkisel margarin, 7 ton nişasta ve 2 ton son kullanma tarihi geçmiş peynir ele geçirdi. Ele geçirilen maddelerin süt ve süt ürünlerinin üretiminde kıvam artırmak, kuru madde miktarını arttırarak maliyetleri düşürdüğü, insan sağlığını olumsuz etkilediği ve haksız rekabete yol açtı gerekçesi ile kullanımlarının yasak olduğu bildirildi. Öte yandan baskında ele geçirilen lerin ise tekrardan işlenip piyasaya sürüleceği iddia edildi.

FİRMANIN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLERDEN NUMUNELER ALINDI

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü , yapılan la ile ilgili yaptığı açıklamada, baskının, ilgili kanun uyarınca yapıldığını söyledi. İşletmeye baskının ardından yasa uyarınca 14 bin TL'lik para cezası kesildiğini de söyleyen Arap, 'Vatandaşların sağlığı ve parası ile oynayanlarla mücadelemizi sürdüreceğiz. Güvenilir gıda tüketimi konusunda çalışmalarımız kesintisiz devam edecek, ayrıca vatandaşlarımız gıda konusunda şüphelendikleri durumlarda hemen ihbarda bulunsunlar. Unutulmamalı ki en büyük deneti tüketicidir. Biz bu konuda vatandaşlarımızın da duyarlı olmalarını istiyoruz' diye konuştu.

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap, ayrıca söz konusu firmanın üretimini gerçekleştirdiği ve piyasaya sürdüğü ürünlerden numuneler toplatılacağını ve analiz sonuçlarına göre Bakanlığın izin vermesi halinde firmanın isminin açıklanacağını da sözlerini ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afyonkarahisar'da bozuk peynir operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN