Türkiye'nin en iyi haber sitesi

geni halamdan geçti

ne yakalanan Fikret Ural'ı, hastalığı kadar çevresinin verdiği tepkiler de etkilemiş. Ural, kızlarına da meme kanseri geni araştırması yaptıracak

Giriş Tarihi: 10.5.2013
Fikret Ural (57), ilk kez doktora geçtiğimiz ağustos ayında yüzerken kızının sol memesinin üzerinde çökme fark etmesi nedeniyle başvurdu. Sorunun, daha önce yaşadığı kapak rahatsızlığı nedeniyle olduğunu düşünmüştü. Sonuçta olduğunu öğrendi. Hastalığının teşhis aşamasında bu rahatsızlığın yalnızca kadınlara ait bir hastalık olarak bilinmesi nedeniyle huzursuzluk duydu. İlaçları eczaneden alırken "erkeğe yazılamaz" diye önyargıyla karşılaştı. Bu hastalıkla savaşırken kadınlara karşı tek avantajın estetik olduğuna inanan Ural'ın, gizli dikiş yapıldığı için ameliyat izi çok dikkat çekmemiş. Bu hastalığa, meme kanseri olan iki halası nedeniyle yakalandığını düşünüyor. Aile, kızlarına da meme kanseri geni araştırması yaptırmaya karar vermiş.

Steve Martin

Erkek olduğum için geç farkettim
ABD Massacchusetts doğumlu. Hawaii ve Filipinler'de asker olarak görev yaptıktan sonra makinist oldu. Amatör olarak maraton koştu. Göğsünde bir yumru fark ettiğinde meme kanseri olabileceğini hiç düşünmemişti. Hayatında hiç sigara, uyuşturucu kullanmadığı için de bunun başına nasıl geldiğini hiç anlayamadı. 2008'de yumru için gittiği doktor tarafından Martin'e 45 yaşındayken meme kanseri teşhisi kondu. Meme kanseri olan pek çok erkek gibi hastalığa geç teşhis konuldu. Tedavisi mastektomi ve 22 lenf nodu çıkarılması dahil, radyasyon ve kemoterapi ile birlikte 14 ay devam etti. 2009'da kanserin omurga, kaburga ve kalçasına yayıldığını öğrendi. Şimdi tedavisi takip ediliyor.

Uz. Dr. Betül Açıkalın
(Memorial Şişli Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü):
Erkek mamografide daha çok utanır

Kimsenin aklına gelmiyor: Erkeklerde ender görülmektedir. 100 vakanın birini erkekler oluşturur. Ve erkeklerde meme kanseri daha çabuk yayılabilir.
Kadın ve erkek farkı yok: Kadınlarda ortaya çıkan meme kanserlerinin bütün türleri erkeklerde de görülebilir. Erkeklerde memede bir kitle gelişmesiyle ortaya çıkar. Akıntı ve meme başının içeri çekilmesi veya yara ortaya çıkması erkeklerde de görülen belirtilerdir.
İş adamları kritik: Erkeklerde riski yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Genellikle 35 yaş altında görülmesi çok ender olan hastalık, ortalama 60-65 yaş civarında ortaya çıkabilir. Meme kanseri, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek erkeklerde daha çok görülür. Uzun süre yüksek oranda östrojen hormonu kullanan erkeklerde meme kanserinde artış olduğu gözlendi. Göğüs bölgesine radyoterapi uygulanan erkeklerde meme kanseri riski artar.
Erkekler de mamografi çektirir: Kadınlarda kullanılan yöntemlerle teşhis edilir. Muayeneyle birlikte mamografi, erkeklerde de en önemli teşhis yöntemleridir. Bunu çektirirken genelde utanıyorlar. Kanserli bölgeden parça alınarak patolojik tetkiklerin yapılması kesin teşhis sağlar. .
Kemoterapi sonrası saç ve kıllar daha gür çıkar: Yeni saçın rengi de eskisine göre daha farklı olabilir. Bununla birlikte erkeklerde yine kemoterapi döneminde dökülebilen bıyık, sakal ve vücut kıllarının da tedavi sonrası gürleşmiş bir şekilde çıktığı görülmektedir.

YARIN:
Tedavi oldu ve erkeklerde meme kanserinin kitabını yazdı...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meme kanseri geni halamdan geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN