Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uydurma mucizeyle 800 kişiye azizlik...

Osmanlı'nın öldürdüğü 800 İtalyan aziz ilan ediliyor. "Onlara dua edince kanseri yendim" diyen rahibenin doktoru ise tepkili: Bu mantıkla asıl aziz benim

Giriş Tarihi: 10.5.2013
Osmanlı ordusunun 1480'de ele geçirdiği Otranto kentinde, Gedik Ahmet Paşa'nın emriyle kelleleri alınan 800 kişinin Vatikan tarafından aziz ilan edilmesi kararı bilim ve inanç dünyasını karşı karşıya getirdi. 12 Mayıs Pazar günü San Pietro Meydanı'nda "800 Otranto şehidinin" aziz ilan edilmesi nedeniyle bir tören düzenlenecek. Katolik inancına göre azizlik mertebesine yükselmenin şartı bir "mucize"ye imza atmak. Ve rahibe Cecilia Levonte'nin 2000'li yılların başında "Otranto'lu 800 şehide dua ettim, iyileştim" sözleri, 800 kişiye aziz mertebesi verilmesi için yeterli görüldü. Ancak buna karşı çıkan ilk isim Katolik Onkolog Profesör Sandro Toma oldu.

'15 YIL TEDAVİ ETTİM'
SABAH'a konuşan Toma, Otrantoluların azizlik mertebesine yükseltilmeleri için gerçekleştiği söylenen mucizenin bir yalan olduğunu ve rahibeyi 1979'dan itibaren, yaklaşık 15 yıl boyunca tedavi ettiğini açıkladı. İtalyan profesör, "Rahim kanseri olan ve bir ameliyat geçiren rahibe Cecilia'yı bana Pulya'da yaşayan kız kardeşim 1979'da gönderdi. O yılın ağustos ayından itibaren kendisini tedavi ettim" dedi. 1982'ye kadar o dönem için yenilikçi sayılabilecek bir yöntem uyguladığını kaydeden Toma şöyle dedi: "Radyoterapi ile 'graminicine' ilaçlarından oluşan ilaç tedavisini kullandım. İleride bu yöntem tedavilerde bir standart haline geldi. Tedavi bittiğinde 15 yıl boyunca kendisini kontrol altında tuttum. Bunun neresi mucize? O zaman, tedavi ettiğim 200 hasta da mucize yaşadı. Ben de bu durumda doktor değil bir aziz oluyorum."

İSLAM DÜNYASI İZLİYOR
Vatikan'ın azizlik sürecini yönetmek için görevlendirdiği Silvia Correale, sürecin en başında Profesör Toma ile irtibata geçmiş. Ancak ünlü onkoloğun mucize lehinde görüş belirtmemesi üzerine bir daha kendisiyle temas kurmamış. Correale aynı zamanda, İnebahtı Savaşı'nda Osmanlılara karşı savaşan General Correale'nin atası olmasıyla övünen bir kişi. Ve Osmanlı'nın Otranto'da öldürdüğü 800 Hıristiyan'ın aziz ilan edilmesini kendisine verilmiş tarihi bir görev görüyor. Rahibenin iyileşmesinin bir mucize olduğunu onaylayan bilimsel komisyon ise tam bir sır. Komisyondaki bilim insanlarının kim oldukları ve Profesör Toma'yı neden davet etmedikleri bilinmiyor. Profesör Toma, Vatikan'a tazminat davası açacağını da SABAH'a açıkladı. Son bir not daha... Emekli Papa 16'ncı Benedikt, Vatikan'da tam da 800 Otrantolu Hıristiyan'ın aziz ilan edilmesinin tartışıldığı 28 Şubat günü istifa etti. Yeni Papa Francis'in de göreve gelmesinden kısa bir süre sonra İslam ile diyalog üzerine yaptığı umut verici açıklamaların ardından, ilk iş 1480 Otranto savaşında hayatlarını kaybeden Hıristiyanları aziz yapması da İslam dünyasınca dikkatle izleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uydurma mucizeyle 800 kişiye azizlik...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN