Erkekte meme kanseri karizma çizdirir mi?

Yazar Sergun Ağar meme kanseri olunca kadınlar için etiketlenen bu hastalığın kitabını yazdı. Erkeğin karizmasının pembe kurdele ile çizilmeyeceğini anlatıyor

Giriş Tarihi: 11.5.2013
Yalnızca kadınlara özel bir hastalık zannedilen meme kanseri; erkeklerde de yayılıyor. Yazar Sergun Ağar, bir gün aniden bu hastalıkla karşılaşan erkekler arasına katıldı. 50'li yaşlarındaydı ve dönem tarihi kitapları yazıyordu. Bir süredir peşini bırakmayan öksürük şikâyeti üzerine doktora gitti. Göğsünde hırıltı olduğu için akciğer röntgeni çekildi. Röntgen temiz çıkınca sevindi. Başka bir hastalığı olabileceğini düşünmemişti... Ancak doktor, muayenede göğsünde bir kitle tespit etti ve Sergun Bey meme kanseri olduğunu öğrendi. Göğsünde bulunan bu kitleyi daha önce fark etmemişti bile... Hiçbir şikâyeti yoktu ama hastalık vücuduna gizlice yerleşmişti. Sergun Agar, pek çok erkeğin karşılaştığı ancak kadın hastalığı olarak kabul edildiği için etrafına açıklamaktan çekindiği meme kanserine karşı savaşan bir erkek olarak, yaşardıklarını kitaplaştırdı. Kadın hastalığı olarak etiketlenen meme kanserine karşı herkesi uyarıyor: "Çok sinsi bir meret bu! Ne önleyebiliyorsunuz, ne de korunabiliyorsunuz. En iyi korunma yolu; kontrol" diyor. Eşiyle birlikte doktora giderken herkesin eşini hasta zannettiği için kanser olduğu dönemin kitabını yazdı. "Aşkın Rengi Kurdele Pembesi" adlı kitabında "Bir erkek meme kanseri olunca karizması çizilir mi?" sorusunun yanıtını veriyor.

KİLOLU ERKEKLER RİSK ALTINDA

Op. Dr. Murat Atay (Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahı): Ailesinde meme kanseri olan erkekler dikkat etmeli. Annesinde, teyzesinde ya da ailesindeki bir erkekte meme kanseri varsa; dikkat etmeli. Karaciğer hastalığı olan, aşırı kilolu ya da prostat tedavisi nedeniyle hormon kullanan erkekler de dikkatli olmalı. Yüksek sıcaklıkta çalışanlarda, mesela çelik işçilerinde meme kanseri daha sık görülüyor. Sıcak ülkelerde soğuk ülkelere göre daha fazla rastlanıyor. Genetik ve ailesel faktörler çok önemli. Bu konuda hastalar kadar, doktorlar da dikkat etmeli. Her memedeki şikayet kanser olmayabilir. En fazla görülen; meme dokusunun iyi huylu büyümesidir. Buna 'jinekomasti' diyoruz.

Mike Partain
Kıl dönmesi sandı
Mike Partain ABD'li. Şu an Florida'da yaşıyor. Beş yıl önce Partain'in eşi onun sağ memesinin yanında üzüm büyüklüğünde bir yumru fark etmiş. Fakat ciddiye almamışlar. Partain, "Ben bir kıl dönmesi veya başka bir şey olduğunu düşündüm" diyor. Birkaç hafta sonra bu yumruyu kontrol etmeye karar vermiş. Doktoru bir mamografi istemiş. Partain; "Ben bile erkek meme kanser olabilir bilmiyordum" diye konuşuyor. Partain bu hastalıkla karşılaştığında yalnızca 39 yaşındaydı. 8 seans kemoterapi almış. Ailesinde hiç meme kanseri yokmuş. Şimdi kontrollerini sürdürüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkekte meme kanseri karizma çizdirir mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN