Belçika'dan Kenan Işık'a sınır ayıbı

Belçika'ya girişinde polisin kendisini 20 dakika alıkoyduğunu söyleyen Kenan Işık "Doğu ve İslam ülkelerinden giden herkese yapılan ayrımcı, faşizan bir uygulama bu" dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2013
atv'de yayımlanan "Kim Milyoner Olmak İster" programının sunucusu Kenan Işık, konuşmacı olarak gittiği Belçika'ya giriş yaparken, sınır polisi tarafından 20 dakika alıkonulduğunu söyledi. Işık, Belçika-Türk Dostluk Derneği'nin düzenlediği "Brüksel Kültür Günleri" etkinliklerine katılmak üzere önceki gün Brüksel'e gitti. Işık, havalimanında polisin "Niye geldin, nereye geldin, nerede kalacaksın" sorusu üzerine, diğer ülke vatandaşlarına böyle yapılmadığına dikkat çekmek amacıyla "Parkta kalacağım" yanıtı verdi. Görevli polis buna sinirlenerek Işık'ı 20 dakika boyunca bekletti. Daha sonra geçişine izin verilen Işık, başından geçenleri akşam katıldığı programda şöyle anlattı: "Bu muameleye Türk'üm diye Müslüman'ım diye maruz kaldım belki. 'Niye geldin, nereye geldin, nerede kalacaksın' diye soruyor bana. E, niye geldiysem geldim sana ne! Parkta yatacağım belki! Mecbur muyum sana kalacağım oteli söylemeye? Belki gideceğim, beğenmeyeceğim o oteli başka yerde kalacağım. Bu sadece bana yapılan bir uygulama değil. Doğu ve İslam ülkelerinden giden tüm işadamı, sanatçı ve vatandaşlara yapılan ayrımcı, faşizan bir uygulama. Bu bizde yani kadim Anadolu toprağında olmayan bir şey. Sen şusun, sen beyazsın; Arapsın, Kürtsün... Biz bütün insanlarla barışık olan bir halkız çünkü Anadolu coğrafyası toprağı bize binlerce yılda bunu öğretti. Ben buraya geldiğim zaman beni bir sanatçı olarak nezarete attılar, Justin Bieber polis kontrolüne bile girmedi."

GURBETÇİNİN İSYANI

Bu konuşmaların üzerine söz alan bir gurbetçinin, "Siz yine iyisiniz sadece burada bu muameleyi görüyorsunuz. Biz Türkiye'ye gidince de aynı muameleyi görüyoruz. Hem burada yabancıyız hem kendi ülkemizde" dedi. Öte yandan İstanbul Beyoğlu'nda Yenilmez Sanat Merkezi öğrencileri ve Tiyatro Oyuncuları Derneği üyeleri, Belçika'nın İstanbul Konsolosluğu önüne gelerek Kenan Işık'ın gözaltına alınmasını protesto eden basın açıklaması yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belçika'dan Kenan Işık'a sınır ayıbı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN