Tayvanlıların "Osmanlı" merakı

Giriş Tarihi: 13.5.2013 19:38
Osmanlı kent kültürünün önemli yapılarına sahip Safranbolu ilçesini, bu yılın ilk çeyreğinde 2 bin 605 kişiyle en çok Tayvanlı turistler ziyaret etti.

Herhangi mimari plana dayanmaksızın 18. yüzyıldan itibaren yapılmaya başlanan ve yaklaşık 2 bin konağın koruma altında olduğu Safranbolu'daki Osmanlı kültürel birikimi, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

AA muhabirinin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgilere göre, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan ilçeye, bu yılın ilk 3 ayında 2 bin 605 Tayvan'lı, bin 295 Alman, 852 Güney Koreli ve 830 Japon turist ziyaret etti. Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme ve köprüler yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "dünyanın en iyi korunan ilk 20 kent arasında yer alan" ilçenin "Korumanın başkenti" unvanıyla anıldığını söyledi.

Orijinal haliyle korunan eserlerin Safranbolu'yu açık hava müzesi haline getirdiğini ifade eden Küçük, şunları kaydetti:

"İlçemize 2012'de 38 bin 681 yabancı, 183 bin 701 yerli turist geldi. Günübirlik ziyaret edenleri de hesap ettiğimizde bir yılda yaklaşık 700 bin kişiyi misafir etmiş olduk. Özellikle Tayvanlıların ilgisiyle karşılaşıyoruz. Nitekim geçen yıl Tayvan'dan ilçemize 9 bin 14 turist geldi. Bu ülkeyi, Japonya, Almanya ve Güney Kore takip etti. Bu yıl turist sayısının artmasını bekliyoruz."

Küçük, yılda 1 milyon turist hedefi doğrultusunda tanıtım çalışmalarının devam ettiğini ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tayvanlıların "Osmanlı" merakı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN