Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dan Brown'a ilham kaynağı olan Türk

Giriş Tarihi: 15.5.2013

'Cehennem'in final sahnesine ilham olan Türk belgeselci Göksel Gülensoy kitapta adının geçtiğini SABAH'tan öğrendi. Gülensoy 'Dan Brown bizle konuşsaydı ona daha ne sırlar anlatırdık' dedi

Dan Brown'ın son kitabı "Cehennem"in çarpıcı finali İstanbul'da Ayasofya'da geçiyor. Kitabın kahramanı simge bilimci Robert Langdon, bu kez Ayasofya'nın altına tüplü dalış gerçekleştiriyor. Romanda Langdon'u bile şaşırtan tüplü dalış fikrinin ilham kaynağı ise bir Türk belgesel yapımcısı Göksel Gülensoy. Dan Brown, romanda Göksel Gülensoy ve araştırmacı dalgıç ekibinin İstanbul'un yoğun turist çeken dini yapısının yüzlerce metre altında, sulara gömülmüş çok eski havzalar bulduklarından bahsediyor. O bölüm şöyle: "(...) Langdon tekrar makaleye dönmüştü. Belgesel film yapımcısı Göksel Gülensoy ve araştırmacı dalgıç ekibi İstanbul'un yoğun turist çeken dini yapısının yüzlerce metre altında sular altında kalmış çok eski havzalar buldular. Sayısız mimari harikanın yanı sıra, sekiz yüz yıllık çocuk aziz mezarları, Ayasofya'yı Topkapı Sarayı'na, Tekfur Sarayı'na bağlayan tüneller ve Anemas Zindanları'nın yeraltı uzantılarını keşfettiler." Romanda ayrıca, yarısı sular altında kalmış bir dehlizde Ayasofya'nın temellerini inceleyen bot içindeki araştırmacıların eski bir fotoğrafını gördükten sonra belgeseli çekmeye karar verdiğini söyleyen Gülensoy'un "Ayasofya'nın altındakilerin, yüzeyin üzerindekilerden çok daha heyecan verici olduğunu düşünüyorum" açıklamasından da alıntı yapılıyor.

"YER ALTINDA MALZEME ÇOK"
Ünlü yazara ilham kaynağı olan belgesel yapımcısı Göksel Gülensoy ise bu kadar ünlü bir kitapta kendisinden ve projesinden bahsedildiğini SABAH'tan öğrenerek çok şaşırdı. Gülensoy, "Kitabı yazmadan bize ulaşsaydı, ona çok daha önemli sırları anlatırdık, yayımladığımız 3 dakikalık görüntü olay oldu, biz 90 dakikalık film hazırladık. Yaratacağı etkiyi düşünün" diye konuştu. Gülensoy, "Ayasofya'nın Derinliklerinde" belgeselinin eylülde gösterime girmesinin ardından pek çok bilim adamının dalış yapacağını, üzerine kitaplar yazılacağını tahmin ettiklerini dile getirdi ve "Belgesel, Cehennem'den daha fazla ses getirebilir. Aşağıda Dan Brown'a bir kitap daha yazdıracak kadar gizem ve malzeme var" dedi.

15 YILLIK PROJE
Altın Kitaplar'ın konuğu olarak ülkemize gelen Dan Brown Türkiye'nin tarihi zenginliklerine hayran kalmıştı. Göksel Gülensoy (üstte) ve ekibi 15 yıldır üstünde çalıştıkları belgeselle ilgili detayları http://beneaththehagiasophia. com adresinde İngilizce olarak tüm dünyayla paylaşıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dan Brown'a ilham kaynağı olan Türk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN