Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 yıl sonra köylerine döndüler

Bölgedeki olayları nedeniyle boşaltılan köylerine 20 yıl aradan sonra ilk kez giden aileler, hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadı.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 11:58 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 13:42
'a 35 kilometre uzaklıktaki Yörecik köyü, 1993 yılında yaşanan olayları nedeniyle güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.

Köylerinden göç etmek zorunda kalarak kent merkezine yerleşen aileler, çözüm süreci kapsamanında yaşanan gelişmeler ve operasyonların durmasıyla yıllar sonra köylerine döndü.Uzun yıllar kullanmadıkları için harabeye dönen evlerinin yerine yenilerini inşa eden köylüler, tarım arazilerini de ekmeye başladı.

Köylülerden Zeki Aksöz yaptığı açıklamada, 13 yaşında göç ettiği köyüne çözüm süreci ile 20 yıl sonra dönmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, köyde yeni ev yapmaya başladıklarını söyledi.

Aksöz, bundan sonra da köyde yaşamak istediklerini bildirerek, "Şu anda 5 aile köye dönüş yaptık. Burada ev yapmaya ve tarlalarımızı yeniden süremeye başladık. Çözüm sürecine destek veriyoruz ve bundan sonra gözyaşı ve kan görmek istemiyoruz. Köyümde, ilimde ve ülkemde barış, huzur içinde yaşamak istiyorum" dedi.

Henüz çocuk yaşta göç ettiği köyünü ilk kez görme fırsatı bulduğunu anlatan 25 yaşındaki Nezih Aksöz ise çözüm sürecinin başarılı şekilde devam etmesi için herkesin destek vermesi gerektiğini ifade etti.

Kan dökmenin kimseye bir faydası olmadığını kaydeden Aksöz, "Şu anda huzurlu bir şekilde köyümüzde ev yapıyor, tarlamızı ekiyoruz. İnşallah süreç böyle devam eder" diye konuştu.

Köylülerden Belgin Sakçı da doğdukları topraklardan güvenlik gerekçesiyle 20 yıl önce göç etmek zorunda kaldıklarını anımsatarak, "Çözüm sürecinin başlamasıyla tekrar köyümüze dönüş yaptık. Ancak evlerimiz tamamen yıkılmış durumda. Eşyalarımızı getirdik ama evlerimize yerleştiremedik. Yıllar sonra hüzün ve mutluluğu bir arada yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 yıl sonra köylerine döndüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN