Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göğüslerini aldırdı, sıra yumurtalıkta

Giriş Tarihi: 16.5.2013

Kanser riskinden göğüslerini aldıran ABD'li ünlü oyuncu 'nin yumurtalıklarını da aldıracağı konuşuluyor. Annesini rahim ağzı kanserinden kaybeden Jolie, hastalığa yakalanma riski yüzde 50 olduğu için bu kararı aldı

ABD'li ünlü oyuncu 'nin iki göğsünü birden aldırmasının yankıları sürerken kanser riski nedeniyle yumurtalıklarını da aldıracağı iddia edildi. People dergisi Jolie'nin 40'ından önce yumurtalıklarını aldırmayı düşündüğünü ileri sürdü. Bu durumda Jolie bir daha doğum yapamayacak. Jolie'nin annesi Marcheline Bertrand, 56 yaşındayken rahim ağzı kanserinden hayatını kaybetmişti. Jolie'nin rahim ağzı kanserine yakalanma riskinin yüzde 50 olduğu açıklanmıştı. 37 yaşındaki güzel oyuncunun, göğüs kanseri riskini artıran BRCA1 genini taşımasıyla nedeniyle göğüslerini aldırmasının bu durumdaki kadınlara da olumlu etki yapacağı ileri sürüldü. Mastektomi ameliyatını olduğunu açıklayan Jolie, "BRCA1 genini kanserden ölen anmden miras almam nedeniyle yüzde 87 oranında göğüs kanseri, yüzde 50 oranında yumurtalık kanseri riski taşıyordum. Ameliyatın ardından göğüs kanseri riski yüzde 5'e düştü. Tüm kadınları bu konuda cesaretlendirmek istiyorum" demişti.

"CESARETİ ÖRNEK OLACAK"

Uzmanlar, "Birçok kadın, Angelina Jolie gibi pahalı özel sağlık tedavileri alacak güce sahip değil. Ancak gelişmiş sağlık sistemleri, göğüs kanseri gen testlerini yapabiliyor. Birçok göğüs kanseri türü, genetik olmuyor. Ama 500 kadından biri, yakalanma riskini artıran geni taşıyor. Bu nedenle Angelina Jolie'den esinlenecek kadınların hastanelere başvurması kaçınılmaz" diyor. BBC'ye konuşan Doktor Richard Francis de "Göğüs kanseri tedavisinde Angelina Jolie etkisini göreceğiz. Kadınlarda farkındalığı artıracak. Bu da tedavi için çok önemli. Birçok kadın için Angelina Jolie'ye uygulanan tedavi doğru seçenek olmayabilir. Ama onun gibi dünyaca etkili bir ismin doktorlarına güvenip göğüslerini aldırması bilinci artıracak" dedi. Jolie'nin ameliyatlarını gerçekleştiren ABD'li doktor Dr. Kristi Funk ise "Angelina Jolie'nin ortaya koyduğu farkındalık, sayısız hayat kurtaracak" dedi. Funk, Jolie'ye ilk ana ameliyatı 16 Şubat'ta yaptıklarını ve sürecin 27 Nisan'da başarı ile tamamlandığını açıkladı. BBC haberinde ayrıca 2009'da rahim ağzı kanserine yakalan televizyon yıldızı Jade Goody'i de örnek verdi. 27 yaşındaki Googy, Mart 2009'da hayatını kaybetmişti. Ancak o yıl sadece İngiltere'de 400 binden fazla kadın Goody'den etkilenip rahim ağzı kanseri olma riskini araştırmıştı. Daha önce göğüs kanseriyle savaşan şarkıcılar Sherly Crow ve Kylie Minogue, Angelina Jolie'yi hikayesini paylaştığını için kutladı. Sharon Osbourne da "Benzer bir operasyonu ben de geçirmiştim. Ama Angelina Jolie milyonlarca kadını güçlendirdi. Şimdi eskisinden daha da seksi" sözleri ile Jolie'yi kutladı.

BABASINDAN BİLE SAKLADI
JolIe'nin babası Jon Voight ameliyatı basından öğrendiğini açıkladı. Jolie'nin yazısında duyurduğu mastektomi operasyonu hakkında konuşan baba Voight, "O yazı yayınlanmadan sadece iki gün önce Angelina ile görüşmüştük. Ama bana bile ameliyatından hiç bahsetmedi. Hayatında karşılaştıkları zorlukla baş etmesiyle gerçekten gurur duyuyorum. Birçok insana için yine ilham kaynağı oldu" dedi. Angelina Jolie'nin erkek kardeşi James McCarthy de "Böyle bir kadının kardeşi olmaktan dolayı gurur duyuyorum" diye konuştu.

'ONUNLA GURUR DUYUYORUM'
JolIe'ye en büyük destek nişanlısı ABD'li ünlü oyuncu Brad Pitt'ten geldi. USA Today'e konuşan Pitt, "Angelina ile kesinlikle gurur duyuyorum. Böyle bir ameliyat olduğunu açıklamayabilirdi. Ama o her zamanki gibi kadınlara destek olmak ve onlara cesaret vermek için bunu yaptı. Kadınlara bu süreçte korkulacak bir şey olmadığını göstermek istedi. Bence kahramanca davrandı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğüslerini aldırdı, sıra yumurtalıkta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN