Türkiye'nin en iyi haber sitesi

in çözümü çocuk gelinlerin önlenmesinde yatıyor

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Başkanı Prof. Dr. Nazan Moroğlu, Türkiye'nin 2023 hedefinin kadına yönelik şiddetten arınmış bir ülke yaratmak olması gerektiğini kaydetti. Moroğlu, bu hedefe ulaşmanın temelinde ise küçük yaşta kendi rızası dışında evlendirilen ve eğitim hayatından uzaklaştırılan çocuk gelinlerin önüne geçilmesinin yattığını vurguladı.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 13:49
TÜKD'nin bugün (15 Mayıs) gerçekleştirdiği basın toplantısında, 2010 yılından bu yana yürütülen 'Aile İçi Şiddetin Önlenmesi' Projesi'ne ilişkin son gelişmeler paylaşılarak, 2013 yılı odak konusu olan "Çocuk Gelinler"e vurgu yapıldı.

TÜKD Başkanı Prof. Dr. Nazan toplantıda şunları kaydetti:

"TÜİK'in 4 yıllık resmi verilerine bakıldığında çocuk gelinlerin sayısının 181 bin olduğunu görüyoruz. Bu yıldan başlayarak bu sayının azalması için hiç durmadan çalışmamız gerekiyor. Özellikle kendimize belirlediğimiz 2023 hedefinde şiddetten arınmış bir Türkiye görmek istiyoruz. Bu nedenle şu an 8-10 yaşında, 2023 yılında ise 20- 22 yaşlarında olacak çocuklarımızı şimdi şiddetten uzaklaştırmak, gelecekte daha sağlıklı bir toplumun temellerini atacaktır."

Şiddetin aileden başladığını ve çocukların bunu ilk olarak okullarına, arkadaş çevrelerine ve daha sonra kişisel hayatlarına taşıdıklarını belirten Moroğlu, çocukların şiddetten uzak tutulması için İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle yürütülen projelerine değindi.

Moroğlu, proje kapsamında, bir yıl boyunca ilköğretim okulu öğrenci, öğretmen, veli ve personellerine yönelik seminerler düzenlendiğini; Halk Eğitim ve Kadın Dayanışma Merkezleri'nde ise yetişkin bireylere yönelik toplantılar yapıldığını ifade etti.

TÜM DÜNYADAN ÜNİVERSİTELİ KADINLAR BU YIL İSTANBUL'DA TOPLANIYOR

TÜKD'nin, Dünya Üniversiteli Kadınlar Federasyonu Genel Kurul Toplantısı'na bu yıl ev sahipliği yapacağı belirtildi. 16–21 Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Genel Kurul kapsamında bir de 'Sürdürülebilir Geleceğe Ulaşmada Kadının Rolü: Eğitim, Şiddet, İnsan Hakları, Kadın ve Kentlileşme' temalı Konferans gerçekleştirilecek. Konferans için 62 ülkeden 600'ün üstünde katılımcı bekleniyor.

TÜKD ÜNİVERSİTELİ KADIN PROFİLİNİ AÇIKLADI

Toplantıda ayrıca TÜKD tarafından hazırlanan "Üniversiteli Kadın" profil araştırması tanıtıldı.

TÜKD'nin 15 ildeki 19 şubesine kayıtlı üyelerle gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlarına göre üniversiteli kadınların en çok bulunduğu ilk 5 il sırasıyla; İstanbul (yüzde 20.6), Ankara (yüzde 16.4), Adana (yüzde 8.1), Antalya (yüzde 6.6) ve Gaziantep (yüzde 6.3) oldu.

Araştırmada yaş dağılımına bakıldığında üniversiteli kadınların yüzde 55'inin 45 yaş ve altı, yüzde 45'inin de 45 yaş ve üstü olduğu görüldü. En genç üyelerin bulunduğu iller ise Gaziantep, Edirne ve Adana olarak belirlendi.

Üyelerin yüzde 71.6'sının evli, yüzde 28.4'ünün ise bekar olduğunun ortaya çıktığı araştırmanın dikkat çeken bir diğer sonucu ise üniversiteli kadınların yüzde 43'ünün çocuk sahibi olmaması. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 19'unun tek, yüzde 35'inin ise 2 çocuk sahibi olduğu görüldü.

Dernek üyelerinin mezun oldukları fakültelere göre dağılımlarına bakıldığında ise en fazla üyenin, aralarında Tıp, Eczacılık ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri mezunlarının bulunduğu sağlıkla ilgili dallar (yüzde 22.5) olduğu göze çarptı. Sağlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri (yüzde 17.6), Mühendislik Fakülteleri (yüzde 12.6), Eğitim Fakülteleri (yüzde 10.3) ve Hukuk Fakültesi (yüzde 10.2) izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına şiddetin çözümü çocuk gelinlerin önlenmesinde yatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN