Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merdiven altı üretilen gözlüklere dikkat!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan gözlük kullanımı ve alım gücünün düşük olması tüketicinin göz sağlığı için büyük bir tehlike oluşturan merdiven altı üretim ile karşı karşıya bırakabiliyor.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 14:05
Türkiye gözlük pazarında yer almaya başlayan, büyük mağaza zincirleri ve internet satışı, sektördeki rekabeti arttırmış durumda. Merdiven altı üretim diye adlandırılan, işporta, bijuteri ve semt pazarlarında satılan ürünlere rağbeti gözlük sektörü içinde büyük tehlike oluşturuyor. Standart dışı ürünler hem sağlık açısından hem de optik mağazalarının faaliyeti açısından bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor.Uluslararası markaların da son 5 yıldır yoğun olarak Türkiye pazarında yer aldığını belirten Doğan Optik Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğantekin, makul fiyat ve insan sağlığı düşünülerek uygun standartlarda üretilen gözlüklere ulaşmanın artık daha kolay olduğunu dile getirerek, "Girişimcisi Türk olan markaların birçoğu ise İtalyan ve Fransız tasarımcılar tarafından tasarlanıyor, uluslararası standartlarda üretilerek, gerek optik mağazalarının tavsiyesi gerekse bütçelerinin yettiği ölçüde reklam kampanyaları ile nihai tüketiciye tanıtılmaya çalışılıyor. Bu anlamdaki gelişmeler marka ve fiyat çeşitliğine hızlıca yansıyor. Buda büyük oranda merdiven altı üretim ve tüketimin önüne geçmek için bir adım oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Fransız firmaları Logo Group ve TWC-LAMY firmaları ile yapılan ortaklıklar sonucu dünyaca ünlü Tag Heuer, Salomon, Harry Potter, Range Rover, Bamboo, Cerutti 1881, Kenzo, Balmain, Bally, Rochas, Nina Ricci, Sonia Rykiel markalarını da bünyelerine kattıklarını belirten Doğantekin; 'kurum olarak yabancı ortaklarımızdan edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, house brand'imiz Karen Walker'ı 13 ülkeye yaptığımız ihracatlar ile uluslararası arenada kısa sürede hak ettiği noktaya taşımış olduk" dedi.

Türkiye'de yılda ortalama 4-5 milyon güneş gözlüğü çerçevesi tüketimi olduğunu belirten Doğantekin, "Güneş gözlüklerinde taklit ürün kullanan kişiler için ciddi tehlikeler doğabiliyor. Standart dışı, ultraviyole blokajı olmayan güneş gözlüklerini kullananlarda göz dibi kızarıklıkları ve katarakta varan sağlık sorunlarının meydana geldiği uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Buda hem sektöre güvensizlik hem de, ayrı bir sağlık gideri olarak ülke ekonomisine zarar verebilir nitelikte. Bu sebeple, kişilerin özellikle güneş gözlüğü alırken, camları gerçek CE normlarına uygun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından onaylı garanti belgesine sahip ürünler tercih etmeleri gerekmektedir. Ayrıca daha iyi bir görüş için antirefle ve polarize özelliği olan gözlük camları tercih edilebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merdiven altı üretilen gözlüklere dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN