Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parmaklarını kaybettiği Everest'e yeniden çıktı

Geçen yıl 8 bin 848 metre yüksekliğiyle dünyanın zirvesi olan Everest'e yaptığı tırmanışta 4 parmağını kaybeden Aydın Irmak, yeniden tırmanış yaptı. Ünlü dağcı, yine Everest'in zirvesine ulaştı

Giriş Tarihi: 16.5.2013
ABD'ye 22 yaşında göç eden Aydın Irmak, taksi şoförlüğü yaparken üniversite eğitimi aldı. Endüstriyel tasarım üzerine bir iş kuran Irmak, 11 Eylül saldırısının ardından ticareti bıraktı. Birkaç yıl Güney Amerika'da dolaştı, aktörlük ve yazarlık yaptı. Daha sonra Kuzey Kutbu'na bisiklet ile gitme fikrini hayata geçirebilmek için yollara düştü. Kuzey Kutbu'na ulaşamadı, ama bisikletle 19 ülkeyi gezdi. Son durağı olan Nepal'de bisikletle Everest'e çıkmaya karar verdi. Yetkililer izin vermeyince, Everest'e bisikletsiz tırmanan Irmak'ın sağ elinde ciddi hasar oluştu. İstanbul'da yaklaşık 3 ay süren tedavi sayesinde, kangren olan sağ elin büyük bir kısmı kurtarıldı. Ancak Irmak'ın 4 parmağı ilk boğumdan itibaren koptu.

ZİRVEDE BAYRAK AÇTI

Irmak, kopan parmaklarını babasının Edirnekapı Mezarlığı'ndaki mezarına gömdü. Tekrar Everest'e gitmenin hayalini kuran Irmak, bu hayalini gerçekleştirdi. Irmak, tam 1 yıl sonra yeniden Everest'in zirvesine tırmandı. Mart ayı başında Nepal'in Katmandu şehrine ulaştığını belirten Irmak, "Everest Dağı'nın 8 bin 400 metresinden zirveye kadar emniyet halatı çekileceği duyumunu aldım. Dördüncü kampa, 8 bin metreye ulaştığımızda rüzgarın hızı saatte 60 kilometreye ulaşmıştı. Gece 3 şerpa arkadaşım ile aynı çadırda çok zor anlar geçirdik. 10 Mayıs sabahı zirve için tırmanışa geçtik. 2013 Everest sezonunda 12 şerpa ve 2 yabancı toplam 14 kişi zirve yaptık. Zirvede Türk bayrağını açtım" dedi. Katmandu'ya döndüğünde Reyhanlı saldırısı ve F-16 uçağının düşmesi sonucu şehitlerin olduğu haberini öğrenen Irmak, "Bu haberleri okuyunca çok üzüldüm. 2013 yılında Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan Türk bayrağı şehitlerimizin zaferidir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmaklarını kaybettiği Everest'e yeniden çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN