Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korkutan uyarısı!

Giriş Tarihi: 17.5.2013 15:02 Güncelleme Tarihi: 17.5.2013 15:51

Uzmanı Prof Dr. Övgün Ahmet Ercan, son dönemde Ege Bölgesi'nde küçük çapta yaşanan depremlerin gerçekleşecek 6.5 büyüklüğünde bir depremin habercisi olacağını öne sürdü.

Özellikle Ege yarımadasının olduğu yerlerde bir kaynaşmasının söz konusu olduğunu söyleyen Ercan şunları anlattı:

'Özellikle Güney Batı Ege'de Ege yarımadasının olduğu yerde, Menteşe bölgesinde Denizli, İzmir, Muğla üçgenine baktığımız zaman bu bölgede bir deprem kaynaşması var. Bu yeni gelecek depremin doğum sancıları. Bu yeni gelebilecek depremin büyüklüğü de 6 ila 6.5 arasında değişebilir. Dün olan deprem hissine baktığımız zaman Muğla'nın Ula ilçesinde ve onun yakın çevresinde deprem derinlikleri yaklaşık 3 kilometre ile 7 kilometre arasında değişiyor. Bu ortalama 5 kilometre yapıyor. Ula'nın depremlerle sancılanmasının ana nedeni Datça'dan gelen çeşitli kırıklar. Ula'nın durumu her zaman için gergindir. Bu depremler Ula'da bir yıkım yaratmaz.'Yaşanabilecek depremden etkilenecek bölgeleri de sıralayan Ercan, 'Ege bölgesi genellikle dağlık bölgelerdir. Ovalık alan azdır. Özellikle Kuşadası'nın bulunduğu kesimler. Bunun yanı sıra Marmaris'in özellikle dolgu alanları. Depremden daha çok etkilenecek bölgeler' diye belirtti.
İzmir için bir deprem riskinin uzun yıllardır olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ercan, İzmir'de meydana gelebilecek bir depremde özellikle körfez kıyılarının etkilenebileceğini kaydetti. Yaşanabilecek depremin büyüklüğünün ise 6.7 ila 7.2 olabileceğini söyledi.

İSTANBUL'DA 2045'E KADAR DEPREM YOK

İstanbul'da ise 2045'e kadar herhangi bir depremin meydana gelmeyeceğini savunan Ercan şöyle konuştu: 'İstanbul'da 2045 yılına kadar deprem beklemiyorum. Ama bunun İstanbulluları rahatlatmaması gerekiyor. İstanbulluların, bir an önce yapılarını jeofizik ve inşaat mühendislerine teslim ederek kentsel dönüşüme sokmaları gerekiyor.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korkutan deprem uyarısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN