Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vefa borcu ödendi sıra iade-i itibarda

Giriş Tarihi: 17.5.2013

Atatürk'ü Samsun'a götüren Bandırma vapurunun 'tecrübesizdi' denilen usta kaptanı İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anıldı

Türk tarihinin en önemli günlerinden biri olan 16 Mayıs'ta Bandırma vapuru, akşam saatlerinde İstanbul'dan ayrılarak Samsun'a doğru yola çıktı. Dümeninde yılların duayen kaptanı İsmail Hakkı Durusu vardı. Mustafa Kemal Atatürk ve bir grup vatanseveri, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ulaştıran emektar İsmail Hakkı Kaptan ne yazık ki içinde koskoca bir yarayla bu dünyaya veda etti.

KARADENİZ'İ İYİ BİLİRDİ

Vapur, tarih kitaplarında pusulasız ve çürük olarak anlatılırken kaptanının da tecrübesiz olduğu yazılıyordu. Yıllarca bu yanlış bilgileri düzeltmeye çalışan Kaptan, 1940'da 69 yaşında vefat edince iade-i itibarı için mücadele sırası torunu Nejat Ulugöl'e geçti. Annesinin babası olan dedesinin "Karadeniz'i avucunun içi gibi bilen deniz adamıydı" diyen Ulugöl, Türk Tarih Kurumu'na (TTK) yazdığı, 'acemi kaptan' tanımının düzeltilmesi başvurularına hiçbir yanıt gelmemesi nedeniyle çok üzgün. Dün dedesi için İstanbul Feriköy'deki mezarı başında düzenlenen anma törenine katılan Ulugöl, "83 yaşındayım ve sanırım istediğim yanıtı görecek vaktim olmayacak" diyerek üzüntülerini dile getirdi.

İLK VE SON MUTLULUK...
Törene Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Karabüber, Nejat Ulugöl ve bir grup emekli kaptan katıldı. Nejat Ulugöl, dedesinin tarihi yolculuğu kendisine "Evladım bir kaptan yolcusunu alır, götüreceği yere sağ salim teslim eder. Ben de Allah yardımıyla Atatürk ve arkadaşlarını Samsun'a zamanında çıkardım. Bu benim hayatımdaki ilk, belki de son mutluluğum olacak" sözleriyle anlattığını söyledi.

MÜRACAATA YANIT YOK
Nejat Ulugöl "Falih Rıfkı Atay, dedemin ilk kez Karadeniz'e çıktığını, Atatürk'ü de ilk kez vapurda gördüğünü söyledi. Çok üzgünüm. Ben ve akrabalarım bu yanlışları değiştiremedik. TTK'ya müracaatımıza ne sözlü ne de yazılı yanıt geldi" dedi. Törende bir konuşma yapan Dernek Başkanı Cengiz Karabüber de, vapurun düşman gemilerinin görmemesi için sahile yapışarak seyrettiğini kaydetti. "Bu çıkış Türk istiklal meşalesinin ilk ateşidir" diyen Karabüber, Kaptan Durusu için "Karadeniz'in sığlıkları, kayalıkları, kuvvetli akıntıları bilmeseydi bu sefer gerçekleşemezdi" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vefa borcu ödendi sıra iade-i itibarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN